Günlük Piyasa Beklentisi

21.09.2016

Piyasa Beklentisi

Dün güne kâr realizasyonları ile başladıktan sonra 77.000 seviyesinden gelen tepki hareketi ile beraber toparlanan BIST-100 endeksi günü %0,46’lık değer kaybı ile 77.314 seviyesinden kapattı. Hacmin toparlanma eğilimi sürerken, dün BIST-100 endeksinin işlem hacmi 3,08 mlr TL seviyesinde gerçekleşti.
Sabah saatlerinde açıklanan Japonya Merkez Bankası (BoJ) kararları hiç şüphesiz tüm piyasalar için sürpriz oldu. Mevcut faiz oranı olan -%0,1’i ve 80 trl Yen’lik parasal tabanı koruyan BoJ, ilave teşvik tedbirleri açıkladı. Banka, parasal tabanı enflasyon yüzde 2'nin üzerinde istikrar kazanana kadar artırmaya devam edeceğini kaydederken, Topix Endeksi'nin takip eden exchange traded fonlarından (ETF) 2.7 trilyon yenlik alım yapılacağını kaydetti. Ayrıca BoJ ihtiyaç duyulduğu takdirde negatif faizi genişletebileceğini ifade etti. Tüm bu gelişmeler sonrasında Japonya 10 yıllık tahvil faizleri Mart ayından bu yana ilk kez %0 seviyesini geçti. Dolar’da ise sert değer kazanımları gördük.
Bugün akşam saatlerindeki Fed toplantısı ise uzun zamandır beklenen bir toplantı idi. Ancak gerek Bej Kitap’da makroekonomik endişelere yapılan vurgu, gerek enflasyon ve istihdam dinamiklerinin bozulması; Ağustos ayından bu yana “Şahin” tonlamada konuşan Fed başkanları sonucu yükselen faiz artırım beklentilerini bu toplantı için bertaraf etmiştir. Fed’den bu toplantı için herhangi bir faiz hamlesi beklenmese de, açıklanacak makroekonomik tahminler; mevcut konjonktür üzerinden aşağı yönlü revizyona uğrayabilir. Başkan Janet Yellen’in yapacağı açıklamalarda Aralık ayına işaret etmesi durumunda ise USD/TL kurunda sert yukarı hareketlere neden olabilir.
BM Genel Kurul toplantısı için ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya Başbakanı Abe, ABD Başkan Yardımcısı Biden ve Yunanistan Başbakanı Tsipras’la yapacağı görüşmeler izlenecek.
Dış piyasalarda ve kur cephesinde BoJ kararı ile beraber sert dalgalanmalar görüldü. Bir ara 2,9875’lere kadar yükselen USD/TL kurunun yeniden gevşeyerek 2,9825 seviyesinde stabilize olmaya çalıştığını görüyoruz. Dolar endeksi (DXY) ise sert bir şekilde 96 seviyesini aştı ve üzerinde fiyatlanıyor. 1,1125’e kadar gevşeyen Eruo/Dolar paritesi de USD’nin güç kazanımını desteklemektedir. USD’deki tüm bu değer kazanımına rağmen, dün sert düşen petrol fiyatlarına gelen yaklaşık %2,5’lik tepki alımları, gelişmekte olan piyasalar için pozitif tarafta yer alan gelişme olarak dikkat çekmektedir. Öte yandan BoJ kararı sonrası ABD vadelilerinin değer kayıplarını kompanse etmesi ve Asya borsalarındaki güçlenmeler dikkat çekmektedir. Avrupa borsalarının açılışında ise düşüşler beklenmektedir. 5 yıllık CDS’ler ise 263 seviyesine kadar yükselmiş durumdadır.
Hafif satıcılı bir açılış beklediğimiz endekste 77.000-76.800 bandını gün içi işlemlerde ilk destek seviyeleri olarak izliyor olacağız. Açılış sonrası bu destek bandının üzerinde tutunma ve tepki çabaları görebiliriz. Beklentinin aksine 76.800 desteği kırılırsa endekste gevşeme eğilimi artabilir.
Bu durumda 76.000 seviyesi alt destek konumunda olacaktır. 77.800’ü gün içi işlemlerde ilk direnç olarak izleyeceğiz.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

21:00 ABD FOMC Faiz Kararı-Üst Sınır (B: %0,5-Sabit)
21:00 ABD FOMC Faiz Kararı-Alt Sınır (B: %0,25-Sabit)
21:00 ABD Fed Makroekonomik projeksiyonlarını açıklayacak.
21:30 ABD Fed/Yellen basın toplantısı düzenleyecek.

Yukarı