Günlük Piyasa Beklentisi

20.06.2016

Piyasa Beklentisi

Geçtiğimiz haftaya satıcılı başlayan BİST 100 endeksinde hafta ortasında görülen tepki denemelerine rağmen toparlanma çabası zayıf kaldı ve hafta %1.89 oranında değer kaybı ile 75.430 seviyesinden tamamlandı. Endekste etkili olan satışlar daha çok sanayi sektör hisselerinde hissedildi. Sanayi endeksinin %3.14 oranında değer kaybettiği haftada Bankacılık endeksinde %0.32 gibi çok sınırlı düşüş yaşandı.
Yoğun bir haftanın ardınan nisbeten daha sakin bir haftaya başlıyoruz. Az sayıda verinin olduğu haftada ön plana çıkan unsur hiç şüphesiz 23 Haziran’da gerçekleştirilecek olan “Brexit” referandumu olacak. “Brexit” hususunda son anket AB’de kalma taraftarlarının %45 ile önde olduğu %13’lük kısmın ise halen kararsız olduğu yönünde. Son dönemde konu hakkındaki negatif haber akışları USD’ye değer kazandırmıştı. Özellikle USD’nin küresel para birimleri karşısındaki değeri açısından “Brexit” oylamasında “AB’den ayrılma” gibi bir karar çıkarsa şayet USD’de değer kazanımları görebiliriz.
Haftanın bir diğer önemli gündem maddesi ise TCMB faiz kararı olacak. Salı günü gerçekleştirilecek olan toplantıda üst bantta 50 bp.’lık indirim bekleniyor. Politika faizi ve alt bantta ise herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Haftanın ABD tarafındaki verileri ise Salı Yellen’in konuşması, Çarşamba ve Perşembe günü açıklanacak olan konut verileri, yine Çarşamba günü öncü İmalat PMI verisi ve Cuma günü açıklanacak olan dayanıklı tüketim mal siparişleri ile Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.
Yeni haftanın ilk fiyatlamaları, Cuma günkü alışların devam edeceği yönünde görünüyor. Petrol fiyatlarında $49 seviyesine yükseliş, Altın (ons) fiyatlarındaki geri çekilmenin devamı ve küresel borsalardaki iyimserlik; risk iştahının arttığına işaret ediyor. Asya borsalarında Endonezya ve Çin’deki hafif satışlara karşın Japonya, Kore ve Hong Kong’da güçlü alışlar söz konusudur. ABD vadelilerinin Cuma kapanışımızdaki seviyesine göre %1’in üzerindeki yukarı yönlü hareketine ek olarak Avrupa borsalarında da alıcılı bir açılış bekleniyor.
“Brexit” e ilişkin son anketin iyimserliği ile birlikte yaşanan bu gelişmeler kur cephesine de yansımış durumdadır. 2,91’in altında seyreden USD/TL ve 1,13’ün üzerinde yer alan Euro/Dolar paritesi yeni günün iyimserliğini kur tarafında da ortaya koyuyor.
Alıcılı bir açılış beklediğimiz endekste kısa vadeli göstergelerde görülen toparlanma çabası, tepki hareketlerinin güç kazanabileceğine işaret etmektedir. 76.200’ün ilk direnç konumunda olacağı endekste daha öcne söz konusu seviyeyi kısa vadeli destek olarak izlemiştir. Bu seviye aşılırsa tepki hareketleri hafta geneline yayılabilir. 74.700 ve 75.500 bandı ise gün içi ilk destekler olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

09:00 Almanya ÜFE – Aylık May. (Bekl: %0,3)
09:00 Almanya ÜFE – Yıllık May. (Bekl: -%2,8)
16:00 Euro Bölgesi ECB / Mersch konuşacak.
17:30 Türkiye Mer. Yön. Borç Stoku May. (Ö: 682.7 mlr TL)
19:15 ABD Fed/Kashkari konuşacak.

Yukarı