Günlük Piyasa Beklentisi

19.09.2016

Piyasa Beklentisi

Kurban Bayramı tatili nedeniyle sadece tek gün işlem gören BIST-100 endeksinde, açılıştaki satış baskısı, 15:30 ABD TÜFE verileri ile beraber yerini yüksek volatiliteye bıraktı. Endeks Cuma gününü %1,34 değer kaybı ile tamamladı. Ancak tatil dönüşüne göre hacim tarafında 2,9 mlr TL gibi iyi sayılabilecek bir seviyeye ulaşıldı. Satıcılı seyirde başı sanayi endeksi çekti. XUSIN, Cuma günü %1,67 değer kaybetti. Güne GARAN’daki alışlarla beraber güçlü başlayan bankacılık endeksi ise sert satış dalgasından nasibini aldı ancak %0,54 gibi sınırlı bir düşüş yaşadı.
ABD TÜFE verisinin beklentilerin hafif üzerinde kaldığı Cuma günü başka önemli bir veri veya gündem maddesi bulunmuyordu. Bugün sabah saatleri itibarıyla önemli bir makroekonomik veri açıklanmadı. Ayrıca önemli bir siyasi veya jeopolitik bir gelişme yer almıyordu.
Yeni haftada tüm gözler Merkez Bankaları’nda olacak. Salı başlayacak olan Fed’in Eylül ayı toplantısına ilişkin sonuç metni, makroekonomik projeksiyonlar Çarşamba günü açıklanacak ve Fed Başkanı Janet Yellen açıklamalarda bulunacak. Son makroekonomik veriler ışığında faiz artırımının iyiden iyiye düştüğü ve beklentilerin “faizlerin sabit kalacağı” yönünde olduğu Fed toplantısından çok Yellen’in mesajlarının tonu ve projeksiyonlardaki değişimler önemli olacak.
Bunun dışında Perşembe günü ise TCMB’nin faiz kararı dikkatle izlenecek. Piyasa beklentisi üst banttaki 25 bp.’lik indirimlerin devam edeceği yönünde. Ayrıca yarın Japonya Merkez Bankası (BoJ)’un da faiz kararı açıklanacak ancak para politikasında önemli bir değişiklik beklenmiyor.
Bugün ise yurtiçinde İşsizlik oranı ve bütçe dengesi verileri sırasıyla saat 10:00 ve 11:00’da açıklanıyor olacak. Bunun dışında ABD’de konut fiyat endeksi saat 17:00’da açıklanacak ancak verinin güçlü bir piyasa etkisinin olması beklenmiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise bugün ABD gezisi öncesi havalimanında yapacağı açıklamalar takip edilecek. Japonya borsaları ise “Yaşlılara Saygı Günü” nedeniyle bugün kapalı olacak.
Kur cephesindeki sakin seyre karşın küresel borsalardaki alış dalgası ve petrol fiyatlarındaki toparlanma eğilimi, yeni güne bakışı olumlu tarafta tutuyor. Dolar endeksinin (DXY) 96 seviyesinin üzerinde tutunamayarak 95,80’lere kadar gevşemesi ve Euro/Dolar paritesinin 1,1150 seviyesinden gelen tepki hareketi, kur tarafının da olumlu seyre destek olduğuna işaret ediyor.
USD/TL kuru da bu hareketten nasibini almış durumdadır. Cuma günü işlemlerin kapanışı esnasında 2,9790 seviyesinde olan USD/TL kuru 2,9770’lere kadar gevşemiş durumdadır. Asya borsalarındaki alışlara ek olarak ABD vadelilerinde de güçlü değer kazanımları söz konusudur.
Avrupa borsalarının da açılışında alıcılı bir başlangıç bekleniyor.
Alıcılı bir açılış beklediğimiz BIST-100 endeksinde 76.700 seviyesi gün içi işlemlerde ilk direnç seviyesi olarak izlenecek. Tepkinin güç kazanabilmesi için saatlik grafiklerde düşüş kanal direnci konumunda olan bu seviyenin üzerinde kalınmalı. Aksi durumda yükseliş denemeleri zayıf kalarak gevşeme eğilimi yeniden etkili olabilir. 77.300 ve 77.800 üst dirençleri yukarı hareketlerde takip edilmeye devam edilecek. 75.750 ve 75.100 seviyeleri ise gün içi ilk destekler olarak izlenebilir.
 

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

10:00 Türkiye İşsizlik Oranı Haz. (Bekl: %9,8)
11:00 Türkiye Bütçe Dengesi Tem.-Ağu. (Ö: 0,13mlr TL)
11:00 Euro Bölgesi Cari İşl. Dengesi Tem. (Ö: €37,6 mlr)
17:00 ABD NAHB Konut Fiy. End. Eyl. (Bekl: 60)
Japonya Borsası tatil nedeniyle kapalı olacak.

Yukarı