Günlük Piyasa Beklentisi

17.08.2016

Piyasa Beklentisi

Güne yukarı yönlü bir açılış yaptıktan sonra volatil bir seyir izleyen BIST-100, 77.800’den hafif bir tepki denemesi yapsa da hareketi sınırlı kaldı ve günü %0,98’lik düşüşle 77.707 seviyesinden tamamladı. Ağırlıklı olarak bankacılık tarafından gelen satışlara sanayi hisselerinin de destek verdiğini gördük.
Önemli gündem maddelerinin yer aldığı dün ABD’den TÜFE ve sanayi üretimi verileri yakından izlendi. Özellikle 15:30 sonrası oluşan volatilitede ABD verilerinin etkisi yüksek idi.
ABD’de yıllık %0,8 ile beklentinin hafif altında kalan enflasyona ek olarak, kümülatif inşaat izinlerinin Temmuz ayında beklentileri karşılayamaması bir miktar iyimserlik yaratmıştı.
Ancak sanayi üretimi aylık %0,7, kapasite kullanım oranı ise %75,9 ile beklentileri aşınca bu iyimserlik yerini yeniden satış baskısına bıraktı. Fed’de bu sene oy hakkı olmayan başkanlardan Dennis Lockhart, yıl sonunda bir faiz artırımının uygun olabileceğini ifade etti.
Bugün ise akşam saat 21:00’daki Fed’in Temmuz ayı toplantı tutanakları dışında herhangi önemli bir veri bulunmuyor. Saat 20:00’da ise Fed’de oy hakkı bulunan St.Louis Fed Başkanı James Bullard’ın konuşması gerçekleşecek. Bunun dışında yurtiçi ve yurtdışında önemli bir makroekonomik veri bulunmuyor.
Dünya borsalarında karışık seyrin sürdüğü günde, emtia cephesi risk iştahının arttığına işaret etmeye devam ediyor. Petrol fiyatlarında %1,5 civarındaki yükseliş sonrası ons Altın fiyatlarının hafif geri çekilmesi bu görüşü desteklemektedir. Öte yandan kur cepheside dolar endeksi (DXY) 95 seviyesinde tutunmaya çalışırken, Euro/Dolar paritesi 1,12 seviyesi üzerinde güçlü konumunu korumaya çalışmaktadır. Dünya borsaları tarafında Asya’daki karışık seyre ek olarak ABD vadelilerindeki geri çekilmeye rağmen Avrupa borsalarının açılışındaki iyimser beklenti dikkat çekmektedir. İç dinamiklere baktığımızda ise USD/TL kurunun sabah saatlerine göre hafif bir yükselişe geçmesine rağmen, dünkü seans kapanış seviyesi olan 2,9340 civarındaki hareketleri ve 5 yıllık CDS primlerinin 239 seviyesinde dalgalanmaya devam etmesi; sakin bir açılışa işaret ediyor.
200 günlük (üssel) hareketli ortalamanın ve yükselen trendin kanal desteğinin hemen altında tamamlayan endeksin güne yatay bir açılış yapmasını bekliyoruz. Gün içi işlemlerde 77.500-78.300 bandı ilk destek-direnç seviyeleri olarak izlenecek. 77.500 üzerinde tutunma görebileceğimiz BIST-100 için günlük ve saatlik grafiklerde göstergelerin güç kaybediyor olması bu desteğin altında geri çekilmenin hız kazanabileceğine işaret ediyor. Alışların tekrar güçlenmesi için 78.300 hacim desteği ile birlikte aşılmalı.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

11:30 İngiltere Haftalık Kazançlar-3 Aylık Haz. (B: %2,4)
11:30 İngiltere İşsizlik Oranı Haz. (Bekl: %4,9)
20:00 ABD Fed/Bullard konuşacak.
21:00 ABD Fed FOMC Temmuz Topl. Tutanakları.

Yukarı