Günlük Piyasa Beklentisi

14.02.2020

Piyasalarda Dün…

  • Dün güne yatay açılışla başlayan BIST100 endeksi, seans başlarında her ne kadar dalgalı bir seyir izlese de 120,000 seviyesi üzerinde tutunmayı başardı ve günü %0,41 değer kazancıyla 120,540 puanla kapattı. Bu seviye üzerinde tutunduğu sürece yukarı yönlü harektelerin devamını görebilceğimiz endekste, 123,400-123,500 bandı bir sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 119,900 seviyesi destek olarak izlenilebilir.
  • Dolar/TL ise, dün güne pozitif başladı. Seans başlarında hafif geri çekilme görülse de, sonrasında yeniden güç toplayarak yükselişe geçti ve günü %0,21 artıda, 6,0570 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı piyasalarda ise an itibariyle 6,05’ten işlem gören Dolar/TL’de, bu seviyenin üzerinde tutunmasıyla trend kanalı üst bandı 6,09’a doğru ivmelenme görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,04 ilk destek olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

  • ABD Senatosu, Başkan Donald Trump'ın İran'a yönelik savaş yetkilerini "Kongrenin onayı olmaksızın" kullanmasını engelleyen karar tasarısını kabul etti. 55 seantir tasarıya evet oyu verirken 45 senatör hayır oyu kullandı. Demokratların tümü evet oyu verirken, 8 Cumhuriyetçi senatörün de Trump’in savaş yetkilerini kısıtlamayı amaçlayan tasarıya eve oyu vermesi dikkat çekti.
  • Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans başında Aralık ayı Cari denge yayınlanacak. Önceki dönem eksi 0,52mlr dolar olan veride piyasa beklentisi eksi 3,5mlr udolar olması yönünde. Öğlen saatlerinde de TCMB Beklenti anketini takip edeceğiz. Ayrıca akşam saatlerinde Halkbank ve Vakıfbank’ın finansalları açıklanacak.
  • Yurtdışı veri gündemine ise, seans başlarında Almanya GSYH büyüme berisi açıklanacak. Öğlen saatlerinde de Euro Bölgesinin. Her iki veride de değişiklik olması beklenmiyor. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Perakende satışlar ve Sanayi Üretimi verileri yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

  • Asya piyasaları, Çin’in bazı ABD ürünlerine uyguladığı vergi tarifelerinde kesintiye gitmesiyle pozitif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta dünkü satışa karşılık tepki alımlarıyla açılması bekleniyor. Amerika vadelilerinde ise an itibariyle pozitif hava hakim.
  • Euro/Dolar ise, 1,0880 desteği altında 1,0835’den işlem görüyor. Düşüş trend kanalı alt bandı 1,0780’i sonraki hedef olarak takip edeceğiz.

Yukarı