Günlük Piyasa Beklentisi

13.10.2016

Piyasa Beklentisi

Yatay bir açılış sonrası, Başkanlık konusuna ilişkin açıklamalar ile beraber sert düşen endekste toparlanma çabası sınırlı kaldı. Endeks günü %0,23 değer kaybı ile 77.461 seviyesinden kapattı. 3.79 mlr TL seviyesinde gerçekleşen işlem hacmi hafif bir geri çekilme gösterdi. Satış baskısının sanayi hisseleri ağırlıklı oluştuğu BIST’de bankacılık endeksi %0,06 gibi sınırlı bir değişim gösterirken, sanayi endeksi %0,48 değer kaybetti.
Akşam saat 21:00’da açıklanan FOMC toplantı tutanaklarında ise “şahin” ve “güvercin” üyelerin birbirinden keskin bir şekilde ayrıştığının mesajları alınınca yurtdışı borsalarda risk iştahı oldukça zayıfladı ve sert satışlar görüldü. Tutanaklarda öne çıkan bir diğer nokta; üç üyenin faiz artırılması konusunda oy kullanması oldu. En son Eylül 2011’de bu kadar sayıda üye alınan karara muhalefet etmişti. Muhalif seslerin çoğalması yakın zamanda bir faiz artırımı gelebileceğine ilişkin beklentileri oldukça güçlendirdi. Analist ve ekonomistler tutanakların ardından görüşlerini “Aralık ayındaki faiz artırımı güçlü bir ihtimal” noktasında yoğunlaştırmış durumdalar. FOMC üyesi Dudley ise dün yaptığı konuşmada yumuşak bir faiz artırımı gelebileceği açıklamasında bulundu.
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Başkanlık sistemini halka götürelim” çağrısına olumlu yanıt veren Başbakan Binali Yıldırım’ın “Meclisten çıkacak karar ne olursa olsun halka gidebiliriz” açıklaması piyasalarda 500 puana yakın bir satışla karşılandı. Başkanlık sistemine ilişkin görüşmelerin yeniden gündeme gelmesiyle beraber fiyatlamalar önümüzdeki dönemde gündem temelinde volatilitesini artırabilir.
Öte yandan dün OPEC üyesi ve üye olmayan ülkeler arasındaki görüş birliği toplantısından, Rusya’nın; üretimin dondurulması konusunda işbirliği yapma noktasındaki pozitif açıklamalara rağmen petrol fiyatlarında önemli bir yükseliş göremiyoruz. Putin’in yaptığı “Üretimin dondurulmasına ilişkin anlaşmanın önünde engel yok” açıklamalarına ve “İran ile Suudi Arabistan’ın bu konu hakkındaki duruşu önemli ölçüde yaklaştı” ifadesi petrol fiyatlarında beklenen güçlenmeyi yaratmadı. ABD’deki özel sektör petrol stoklarının artış göstermesi de bu durumda önemli bir neden olarak karşımıza çıkıyor.
Bugünün gündemi yine zayıf ve piyasa etkisi düşük verilerden oluşuyor. Yurtiçinde önemli bir verinin bulunmadığı günde yurtdışında 09:00’daki Almanya enflasyonu ve 15:30’daki ABD işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek gündem maddeleri olarak karşımıza çıkıyor. Zayıf veri akışı nedeniyle endekste, aksi bir gelişme olmadıkça sınırlı bantta hareketler söz konusu olabilir.
Kur tarafındaki sakin fiyatlamalara rağmen, emtia ve küresel borsalardaki hareketler; risk iştahının net ve keskin bir biçimde azaldığına işaret ediyor. Dolar endeksi (DXY) ve Euro/Dolar paritesinde görülen stabilizasyon çabaları USD/TL’ye de yansımış durumdadır. Kur dün endeks kapanışındaki 3,0920 seviyelerine yakın bir noktada 3,09’un hemen altında işlem görüyor. Neredeyse küm gelişmekte olan para birimleri değer kaybederken TL’deki bu hafif değer kazanımı sınırlı da olsa bir iyimserlik yaratmaktadır. 5 yıllık CDS primleri de 257 seviyesinde yatay bir seyir izliyor. Ancak petrol fiyatlarındaki sert düşüşle beraber $50 seviyesinin altının görülmesi ve ons altın fiyatlarının $1.260 seviyesine yükselmesi risk algısındaki temkinli duruşu net şekilde ortaya koyuyor. Asya ve ABD endeks vadelilerindeki sert satışlara ek olarak Avrupa piyasalarındaki satıcılı başlangıç beklentisi önemli risk unsurları olarak izlenmeye devam ediyor.
Yurtdışı piyasalardaki negatif havanın etkisiyle satıcılı başlangıç beklediğimiz endekste 77.000-76.700 seviyeleri ilk destekler olarak izlenecek. 76.700’ün altıdna geri çekilmeler hızlanarak düzeltme hareketinden kısa vadeli trende dönüş görülebilir. 76.100’ü bu noktada alt destek olarak izleyeceğiz. 77.750 ve 78.100 ise kısa vadeli ilk dirençler olarak hedef alınabilir.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

09:00 Almanya TÜFE-Aylık Eyl. (Bekl: %0,1)
09:00 Almanya TÜFE-Yıllık Eyl. (Bekl: %0,7)
15:30 ABD İthalat Fiyat End.-Aylık Eyl. (Bekl: %0,1)
15:30 ABD İthalat Fiyat End.-Aylık Eyl. (Bekl: -%0,2)
15:30 ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başv. (Bekl: 254 bin)
19:15 Fed/Harker konuşacak. (2016 için yedek üye)

Yukarı