Günlük Piyasa Beklentisi

12.10.2016

Piyasa Beklentisi

Dün güne satıcılı başlayan endeks, 77.300 seviyesinden tepki denemeleri gösterse de seans sonuna doğru gelen satışlarla beraber günlük bazda %0,25 değer kaybetti ve 77.643 seviyesinden kapanış gösterdi. Bu seviye aynı zamanda, son 5 işlem gününün en düşük kapanışı oldu. BIST-100’de dün 4.04 mlr TL işlem hacmi gerçekleşti ve döngünün bir miktar toparlandığını gördük. USD/TL ise endeksin kapandığ saat itibarıyla 8,0850 seviyesinde bulunuyordu.
Önemli bir gündem maddesinin olmadığı bir günü geride bıraktık. Dün akşam saatlerinde konuşan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, alışılageldik “güvercin” tavrını sürdürerek “faiz artışlarında acele etmeye gerek yok” açıklamasında bulundu. Kashkari’nin bu yıl FOMC’de direk oy hakkı bulunmuyor. 2016 için yedek üye konumundaki Kashkari, 2017 FOMC toplantılarında ise oy hakkına sahip olacak. Ayrıca dün Rusya cephesinden gelen “Üretimi kısmayı değil, dondurma seçeneğini değerlendiriyoruz” açıklaması ve Güney Afrika Maliye Bakanı Pravin Gordhan’ın resmi olarak ifadeye çağırıldığı ve tutuklandığına ilişkin haber akışları ise gelişmekte olan ülke piyasalarını negatif etkileyen gelişmeler olarak karşımıza çıktı. ABD başkanlık seçimlerinde ise son iki münazarada (debate) halk önünde rakibine üstünlük kurduğu konusunda fikir birliğine varılan Demokrat aday Hillary Clinton; seçim anketlerinde Cumhuriyetçi aday Trump’ın yaklaşık 9 puan önüne geçmiş durumdadır.
Bugün ise haftanın ilk iki işlem gününe nazaran bir miktar daha yoğun haber akışlarına sahip olacak. En önemli gündem maddeleri yurtiçinde saat 10:00’daki cari işlemler açığı olurken, yurtdışında ise Fed başkanlarının konuşmaları ile akşam seans sonrasında açıklanacak olan Eylül ayı FOMC toplantı tutanakları da takip ediliyor olacak. 15:00’da William Dudley (Fed Başkan yardımcısı ve FOMC daimi üyesi) ile 16:40’da Kansas City Fed başkanı Esther George’un konuşmaları yakından izlenecek. George’de bu yıl FOMC’de oy hakkı bulunan üyelerden. George daha “şahin” tarafta kalan ama ılımlı açıklamalarıyla biliniyor. Ayrıca bugün OPEC üyeleri ve üye olmayan ülkeler 6 ay süreyle üretimin dondurulması konusunda fikir alışverişi yapmak üzere İstanbul’daki “Dünya Enerji Zirvesi” kapsamında toplanacak.
Sabah fiyatlamaları her ne kadar küresel borsalarda bir satış baskısı olsa da TL’nin pozitif ayrışması sonrası BIST açısından bir miktar daha iyimser tarafta kalıyor. Dolar endeksi’nde (DXY) hafif bir ivmelenmeye ek olarak Euro/Dolar paritesinde 1,10’un altında hızlanan aşağı yönlü hareketler dikkat çekmektedir. Bununla beraber Petrol fiyatları da Rusya’nın açıklaması sonrasında yeniden $52-53 bandında aşağı yönlü taban arayışlarında yer alıyor. Altın’ın (ons) fiyatının yatay kalması da risk iştahındaki azalmayı destekler niteliktedir. Söz konusu risk algısını Asya borsaları ve ABD vadelilerindeki satışlarda da net şekilde görebiliyoruz. Tüm bu gelişmelere rağmen yurtdışı anketlerde Avrupa borsalarının yukarı yönlü bir açılış yapması bekleniyor. İç dinamiklerde ise 3,0810 seviyelerine kadar gerilemiş olan USD/TL kuru, diğer gelişmekte olan para birimlerinin büyük bir çoğunluğundan pozitif ayrışmaktadır. 5 yıllık CDS primleri ise Musul konusundaki belirsizlik temelinde 255 seviyesine kadar yükselmiş durumdadır.
Dünkü zayıf seyir sonrasında bu güne yatay başlaması beklenen endekste 77.000-77.750 bandı ilk destek ve direnç seviyeleri olarak izlenecek. Teknik göstergelerdeki güç kaybının sürmesi, endekste baskı kurmaya devam ediyor. Dün altında kapandığımız 77.750 seviyesi üzerine çıkılmadıkça, 77.000 desteğine kadar geri çekilme beklenebilir. 76.700 ve 76.100’ü alt destekler olarak izleyeceğimiz endeks için; 77.750 seviyesi üzerinde 78.600 üst direnç olacaktır.
 

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

09:45 Fransa TÜFE – Aylık (Nihai) Eyl. (Önck: -%0,2)
10:00 Türkiye Cari İşlemler Dengesi Ağu. (Bekl: -$1,53 mlr)
12:00 Euro Bölgesi Sanayi Üretimi-Aylık Ağu. (B: %0,7)
12:00 Euro Bölgesi Sanayi Üretimi-Yıllık Ağu. (B: %0,3)
15:00 ABD Fed/Dudley konuşacak. (Daimi Üye)
16:40 ABD Fed/George konuşacak. (2016’da oy hakkı
var)
17:00 ABD JOLTS İş İmkanlar Ağu. (Bekl: 5.825)
21:00 ABD Fed 20-21 Eylül Toplantı tutanakları
Euro Bölgesi ECB/Coeure konuşacak.Brezilya ve
Hindistan borsaları kapalı olacak.

Yukarı