Günlük Piyasa Beklentisi

12.02.2019

Piyasalarda Dün …

  • Haftanın ilk iş gününde endeks, güne 10 günlük hareketli ortalamanın üzerinde pozitif başladı ve güçlü duruşunu seans boyunca sürdürdü. 104,600 dirneç seviyesi olarak çalışan BIST00 günü %1,90 değer kazanımıyla 104,394 seviyesinden kapattı. Sanayi endeksi %1,26 yükzselirken BIST100’e en çok katkısı olan banka endeksi %2,84 değer kazandı.
  • Dolar/TL ise haftaya pozitif başladı. Özellikle 100 saatlik hareketli ortalama 5,2623 seviyesi üzerinde tutunmayı başaran kur, günü %0,57 artıda 5,2670 seviyesinden tamamladı. An itibariyle yurtdışı piyasalarda 5,2700 seviyesinden işlem gören Dolar/TL’ de yukarı yönlü hareketlerin devamı için 22 günlük hareketli ortalama 5,2858 seviyesinin geçilmesini beklemekte fayda var.

Bugünün Gündeminde …

  • Hafta sonu ABD’de hükümetinde Meksika sınırı ile ilgili yaşanan anlaşmazlık, bir kez daha hükümetin kapanma noktasına geldiğini görmüştük. Ancak ABD Kongresindeki Cumhuriyetçi ve Demokratlar kükümetin yeniden kapanmaması konusunda “prensipte” anlaşmaya vardılar ancak anlaşma Trump’ın istediği ödeneği içermiyor.
  • Bugün yurtiçinde açıklanmasını beklediğimiz herhangi bir veri bulunmazken, gün içinde gerçekleşmesi muhtemel siyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.
  • Yurtdışında ise Avrupa tarafında Euro Bölgesi Maliye bakanları toplantısı yapılacak. Toplantı zamanı henüz belli değil. Amerika tarafında ise öğlen saatlerinde akşam saatlerinde FED Başkanı Powell’ın konuşması yayınlanacak. Kur tarafında dalgalı hareketler görülebilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

  • Yurdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Japon endeksi Nikkei’nin oldukça iyi bir performansla açılmasıyla genel olarak Asya piyasalarınıda etkilediği görülüyor. Avrupa piyasalarıda açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Amerika vadelilerinde ise dünkü seans kapanışın ardından pozitif hava hakim.
  • Euro/Dolar paritesinde, dün bahsettiğimiz 1,1317 destek seviyesi altına sarkan parite an itibariyle 1,1280 seviyesinden işlem görüyor. Bu seviyeleri destek olarak takip edecekken yukarı yönlü toparlanma sinyallerini 1,13 seviyesi üzerindeki hareketlerde daha net görebileceğiz. Haliyle bu son durumda zayıf görünüm devam etmekte.

Yukarı