Günlük Piyasa Beklentisi

11.10.2016

Piyasa Beklentisi

Yeni haftaya yukarı yönlü bir açılış yaptıktan dalgalı bir seyir izlese de ikinci seansta satış baskısıyla karşılaşan BIST-100; günü %0,18 düşüşle 77.835 seviyesinden kapattı. Son 4 işlem gününde kapanışlar yaklaşık 200 puanlık dar bir bant içerisinde gerçekleşti. Hacim tarafında 3,5-4 mlr TL bandına oturmaya çalışan BIST-100’de dünkü işlem hacmi 3,64 mlr TL oldu. Bankacılık endeksi dün %0,07 gibi sınırlı bir değer kaybı yaşarken sanayi hisseleri ise %0,08 oranında oldukça zayıf bir yükseliş gösterdi. USD/TL kuru ise sabahki seans başlangıç seviyesi olan 3,0470’den hızlı bir değer kazanımıyla BIST-100 kapanışında 3,0700 seviyesine ulaşmıştı.
Güçlü bir sanayi üretimi verisinin ardından; “23. Dünya Enerji Kongresi” vesilesiyle bri araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen zirve yakından izlendi. Normalleşme noktasında önemli ve olumlu mesajların alındığı toplantı sonrasında imzalanan “Türk Akımı” anlaşması ile beraber yapılan basın toplantısında Putin; proje kapsamında doğalgaz indirimleri noktasında mutabık kalındığı ve Türkiye’den ithalatı kısılan bazı ürünlere yeniden izin verileceğini açıkladı. Söz konusu proje Rus gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasını öngörüyor.
Bugünün gündeminde ise yurtiçini ilgilendiren önemli bir veri bulunmuyor. Saat 12:00’da Almanya’dan gelecek ZEW endeksleri ilk seanstaki takip edilebilecek tek gündem maddesini oluşturuyor. Öğleden sonra ise ABD gündeminde 13:00’da NFIB İş dünyası endeksi ve 17:00’daki Fed İşgücü Piyasası endeksi, düşük önemde olsa da yatırımcıların istihdam piyasasındaki gelişmeler noktasında takip edebileceği veriler olarak karşımıza çıkıyor. Hindistan borsası ise bugün kapalı olacak.
USD/TL kurunda hafif yukarı yönlü hareketler ile 3,07 üzerinde tutunma çabası dikkat çekiyor. Ancak kur cephesinde olumsuz algılanabilecek bir diğer nokta, benzer ülke para birimleri içerisinde Rand ve Kolombiya Peso’sunun ardından en fazla değer kaybeden üçüncü para birimi konumundadır. Dolar endeksi (DXY)’nin 97 seviyesinin üzerine yeniden çıkması ve Euro/Dolar paritesinin benzer değer kaybı da USD’nin küresel bazda değer kazanma eğiliminde olduğuna işaret ediyor. Kurdaki bu hareketlere ek olarak 5 yıllık CDS primlerinin de yeniden 250 seviyesi üzerine çıkma çabası sergilediğini görüyoruz. Petrol fiyatları $53 seviyesine kadar çekilerek bu seviyede tutunma çabası gösteriyor. Putin’in “arzı kısmaya hazırız” açıklamalarına rağmen; Çarşamba günkü “OPEC-Enerji Bakanları Danışma Toplantısı” öncesi geri çekilme risk iştahının azalmasına işaret etmektedir. Asya borsalarındaki karışık fiyatlamaya ek olarak; ABD vadelilerindeki satış baskısı ve Avrupa borsalarının satıcılı açılış beklentisi yeni güne ilişkin hafif negatif görünümü destekler niteliktedir.
Zayıf bir seyire rağmen, son 4 işlem gününde de 200-günlük (üssel) hareketli ortalamanın üzerinde kapanış yapmasını olumlu bulduğumuz endeksin güne hafif satıcılı başlamasını bekliyoruz. Orta vadeli MACD göstergesinin “AL” konumuna geçmesine rağmen, kurdaki yükselişin sürmesi endekse temkinli bakmamıza neden oluyor. 77.750 seviyesi (200-günlük (üssel) hareketli ortalama) destek olarak izlenmeye devam edeceğiz. Desteğin üzerinde kalınamaması halinde 77.000-76.700 alt destek bandına doğru gevşemenin hızlandığını görebiliriz. 78.600 ise gün içi ilk direnç seviyesi olacak.


 

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

12:00 Almanya ZEW Cari Durum Endeksi Eki. (Bekl: 55)
12:00 Almanya ZEW Ekonomik Bekl. End. Eki. (B: 2)
13:00 ABD NFIB İş Dünyası İym. Endeksi Eyl. (Bekl: 95)
17:00 ABD Fed İşgücü Piyasası Endeksi Eyl. (Önck: -0,7)
18:00 ABD Fed/Kashkari konuşacak (2016 için yedek
üye)Euro Bölgesi Ekonomi Bakanları Lüksemburg’da
toplanacak.
Hindistan borsası kapalı olacak.

Yukarı