Günlük Piyasa Beklentisi

11.02.2019

Piyasalarda Cuma Günü …

  • Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde endeks güne negatif açılışla başladı. İkinci seans başlarında 102,120 seviyelesine kadar geri çekilme yaşasa da genel olarak sakin bir seyir izledi ve seans sonunda biraz olsun toparlanma yaşayarak haftayı %0,32 değer kaybıyla 102,451 seviyesinden kapattı. Sanayi endeksi %0,64 düşerken, banka endeksi %0,17 değer kaybı yaşadı. Endekste ilk olarak 102,000 destek seviyesi olarak takip edilebilir.
  • Dolar/TL ise Cuma, güne hafif pozititf açılışla başladı. Ancak daha sonra düşüş kaydededereke 50 saatlik hareketli ortalamaya doğru geri çekildi ve günü %0,17 değer kaybıyla 5,2370 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı piyasalarda an itibariyle 5,2535 seviyesinden işlem gören kurda, 5,2460 ilk destek seviyesi olarak takip edilebilir. Bu desteğin kırılması halinde ise 200 günlük hareketli ortalama 5,20 seviyesinde doğru geri çekilme görülebilir.

Bugünün Gündeminde …

  • Geçtiğimiz hafta genel olarak sakin bir seyir izleyen endekste yukarı yönlü harketlerin devamı için, 102,700 trend direnci seviyesinin geçilmesini beklemekte fayda var. Ayrıca bu hafta gerçekleşmesi beklenen ABD-Çin ticaret görüşmeleri de endeks ve kur tarafında bir hayli etkili olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.
  • Bugün yurtiçinde açıklanmasını beklediğimiz herhangi bir veri bulunmazken, gün içinde gerçekleşmesi muhtemel siyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.
  • Yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da açıklanmasını beklediğimiz önemli herhangi bir veri bulunmamaktadır. Ancak bu hafta ABD-Çin ve Avrupa tarafında Brexit görüşmelerinin yeniden masaya yatırılması ile gün içinde yurtdışından önemli gelişmeler yaşanabilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

  • Yurdışı piyasalara baktığımızda, Asya tarafında Nikkei endeksinin kapalı olmasının yanında genel olarak karışık bir seyir izlemekte. Avrupa piyasaları da İtalya ve Fransa arsaında yaşanan gerginlikten dolayı hafifi satıcılı olması bekleniyor. Amerika vadelileri ise Cuma kapanış seansıana göre an itibariyle pozitif seyrediyor.
  • Euro/Dolar paritesi ise, geçtiğimiz haftanın başından itibaren düşüş kaydetmesi bir miktar toparlanma göstereceği sinayllerinin başlangıcı olarak yorumlanabilir. Ancak 1,1317 destek seviyesi olarak takip edilmesinde fayda var. Keza bu seviye altında kalması halinde 1,1300 seviyesinde geri çekilme görülebilir.

Yukarı