Günlük Piyasa Beklentisi

11.01.2019

Piyasalarda Dün …

  • Dün güne hafif pozitif başlayan endeks seans başında satışların öne geçmesiyle 90,700 seviyelerine kadar geri çekildi. Ancak yeniden güç toplayan BIST100 günü 200 saatlik hareketli ortalamanın üzerinde %0,04 artışla 91,196 seviyesinden kapattı. Endekste yukarı yönlü hareketlerin teyidi için 50 günlük hareketli ortalama olan 92,000 seviyesinin üzerinde kapanışın gerçekleşmesini beklemekte fayda var.
  • Dolar/TL ise dün güne negatif başladı ve zayıf görünümünü gün boyu devam ettirdi. Önemli destek seviyesi 5,45 seviyesini de kıran kur, günü %1,18 değer kaybıyla 5,4370 seviyesinden tamamladı. Yabancı piyasalarda an itibariyle 5,4340 seviyesinden işlem gören Dolar/TL de günlük intikatörler karışık bir seyir izliyor olsa da 50 günlük hareketli ortalama olan 5,41 seviyesi üzerinde tutunma çabası içinde olduğunu görüyoruz.

Bugünün Gündeminde …

  • ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarının son bulması adına yapılan görüşmelerin iyimser bir havada sona erdiği bildirildiği. Görüşmeyle ilgili ayrıntıları henüz açıklamayan yetkililerin yanı sıra bazı müzakereciler olumlu geçtiğini belirtti. Görüşmelerin hafta başında son bulması beklenirken bir gün daha uzatıldı. Bu da tarafların gümrük vergileri anlaşmazlığının çözülmesi hususunda ilerleme kaydettiği algısı oluşturdu. Eğer ABD ile Çin 2 mart a kadar uzlaşı sağlayamazsa ABD nin uyguladığı gümrük vergisi oranı %10’dan %25’e çıkacak. Bu durum piyasalar üzerinde bir süre daha tedirginlik yaratabilir.
  • Bugün yurtiçinde seans başında Cari işlemler dengesi ve ikinci seans başlarında da Tufe tahmini ocak verileri yayınlanacak. Cari işlemler dengesinde piyasa beklentisi 0,9mlr olurken, TUFE tahmini verisi önceki ay %21,28 olarak gerçekleşmişti.
  • Yurtdışı verilere baktığımızda ise ikinci seans ortalarında açıklanması beklenen günün en önemli verisi olarak karşımıza çıkan ABD TUFE verisini takip ediyor olacağız. Piyasa beklentisi %0,20 olurken bu beklenti TUFE rakamının değişmeyeceğine işaret etmekte. Ayrıca gece saatlerinde Aylık Bütçe beyanı yayınlanacak. Önceki -$204,9mlr olarak gerçekleşmişti.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

  • Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD-Çin görüşmeleri sonrası pozitif seyrediyor. Avrupa piyasaları açılışta global piyasalarında etkisiyle hafifi pozitif bekleniyor. Amerikan vadelileri ise dünkü seans kapanışına göre yukarda seyrediyor.
  • Euro/Dolar paritesinde ise Çarşamba günü akşam satlerinde görülen atakla birlikte 1,1525 seviyelerine yemiden yükseldi. Tüm saatlik hareketli ortalamaların üzerinde hareket eden parite, 1,1516 seviyesi üzerinde tutunduğu sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görmemiz mümkün olabilir. Ancak bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde ise 1,1488 seviyelerine doğru geri çekilme görülebilir.

Yukarı