Günlük Piyasa Beklentisi

10.08.2016

Piyasa Beklentisi

Erdoğan-Putin zirvesine ilişkin pozitif beklentiler temelinde güne alıcılı başlayan ve gün içinde volatil dalgalanmalar gösteren BIST-100 endeksi %0,96’lık artışla 78.525 seviyesinden günü tamamladı. 21 Temmuz’dan bu yana en yoğun işlemin yaşandığı BIST-100 endeksinde hacim 5.41 mlr TL oldu. USD/TL ise günün ikinci seansını 2,9700 seviyesinden kapattı.
Bugün yoğun bir veri akışı bulunmuyor. Bu nedenle ilk iki güne nispeten oynaklığın daha düşük olmasını bekliyoruz. Yurtiçi gündemde siyasi ve jeopolitik gelişmeleri takip ediyor olacağız. Dün konsolide olmayan finansal sonuçların tamamlanması sonrasında, 19 Ağustos’ta konsolide finansalların da tamamlanmasıyla bilanço dönemi kapanacak. Bu nedenle bu iki haftalık süreçte hisse bazlı hareketler daha fazla ön plana çıkabilir.
Yurtfışında da önemli sayılabilecek bir veri ajandası bulunmuyor. 17:00’da ABD’de açıklanacak yeni iş imkanları verisi; seans içerisinde yakından takip edilecek ancak piyasa etkisinin sınırlı kalmasını bekliyoruz.
Yeni günün ilk fiyatlamaları ise Asya’daki karışık seyire ek olarak ABD vadelilerinde geri çekilme şeklinde kendini göstermektedir. Avrupa borsalarının da açılışında benzer şekilde aşağı yönlü fiyatlamalar bekleniyor. Petrol fiyatlarındaki gevşeme sürerken, ons altın fiyatlarındaki yükseliş “güvenli liman” algısı oluşturarak borsalar için kasvetli bir görüntü çizmektedir. Tüm bu olumsuz etmenlere rağmen, Dolar endeksi (DXY) geri çekilmekte olup, Euro/Dolar paritesinde ise 1,11 üzerindeki hareketlerin güç kazandığını görmekteyiz.
USD/TL’deki geri çekilme de bu temelde gelişmekte olan piyasalar benzer şekilde ayrışma görülmesine neden olabilir ancak açılış sonrası dış faktörler temelli satış baskısıyla karışlaşabiliriz.
Güne hafif alıcılı açılış beklediğimiz endekste 76.200’ün önemine sık sık vurgu yapmıştık.
Üzerinde seri kapanışların görülmeye başlandığı ve trend dönüşüne işaret eden bu seviyeyi önemli bir destek noktası olarak görüyoruz. Açılış sonrası dış faktörlere bağlı olarak geri çekilme görebileceğimiz endekste ilk seviye 78.100 olarak görünüyor. Bu seviyenin altında ise baskının 77.400’e doğru hız kazandığını görebiliriz. Tersi durumda ise 78.900 direnci dikkatle izlenecek.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

09:45 Fransa Sanayi Üretimi – Aylık Haz. (Bekl:-0,1%)
09:45 Fransa Sanayi Üretimi – Yıllık Haz. (Bekl:-0,8%)
17:00 ABD JOLTS İş İmkanları Haz. (Önck: 5,5 mn )
21:00 ABD Aylık Bütçe Beyanı Tem. (Bekl: -$129.5 mlr )
Türkiye AKCNS ve EREGL 2Ç16 finans. Açıklayacak
Türkiye Hazine tahvil itfası: 0,7 mlr TL

Yukarı