Günlük Piyasa Beklentisi

10.01.2019

Piyasalarda Dün …

  • Endeks dün güne pozitif başladı.Seans başında satış baskısı görülsede daha sonra alımlar güç kazandı ve 91,400 seviyelerine kadar yükseldi. 200 saatlik hareketli ortalama üzerinde hareket eden endeks günü %0,51 değer kazanımıyla 91,156 seviyesinden kapattı. Sanayi endeksi son dönemlerin en iyi performansını göstererek %2,42 artış kaydederken, Banka endeksi %2 değer kaybıyla günü tamamladı.
  • Dolar/TL ise dün gün pozitif açılışla başladı. Gün içinde güçlü duruşunu koruyan kur, günü %0,51 değer kazanımıyla 5,502 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı piyasalarda ise dün Fed başkanlarından Bostic’in konuşması ardından Dolar/TL 5,44 seviyelerine kadar gerilemiş olsa da gece saatlerinde yeniden yukarı hareketler görüldü. An itibariyle 5,4710 seviyesi işlem gören kur, 5,497 seviyesi altından kaldığı sürece satış baskısı devam edebilir.

Bugünün Gündeminde …

  • Dün Çin ve ABD arasında geçen görüşme sonrası Çin’İn resmi gazetesi Global Times’ın haberine göre Çin ve ABD ticaret görüşmelerinin sonuncusu bu sabah ona erdi. İki ülke yetkililerinden olumlu mesajlar geldi. Çok yakın zaman da görüşme detaylarının açıklanacağı söylendi. ABD Tarım Bakalnlığı Ticaret ilişkilerinden sorumlu bakan yardımcısı görüşmenin iyi geçtiğini duyurdu. Detayları ilerleyen zamanlarda daha net bir şekilde öğreneceğimiz görüşmenin ardından şuan bekleme gör modunda olan piyasalarda olumlu hava görülebilir.
  • Bugün yurtiçinde herhangi bir veri bulunmazken, ikinci seans başlarında Merkez bankası yurtdışı yerleşiklerin Hisse ve DİBS alım satım verileri açıklanacak.
  • Yurtdışı verilere baktığımızda ise ikinci seans ECB Toplantı tutanakları Avrupa tarafında açıklanmasını beklediğimiz tek önemli veri olurken, seans sonlarına doğru ABD işsizlik haklarından yararlanma verisi ve akşam saatlerinde FED Başkanı Powell’ın konuşmasını takip ediyor olacağız.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

  • Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD-Çin arasındaki görüşme sonrası Japonya hariç yatay bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları iki ülke arasında ki görüşme sonrası yapılacak açıklamalar ile karışık açılması bekleniyor. Amerika vadelileri nde ise dünkü kapanışın ardından negatif hava hakim.
  • Euro/Dolar paritesinde ise dün bahsertiğimiz 1,147 üzeri kapanış sonrası 1,16 seviyelerine doğru yükselişi devam ediyor. An itibariyle 1,156 seviyesinden işlem gören parite, 200 günlük hareketli ortalama olan 1,158 seviyesini geçmesi halinde yukarı ivmelenmelerin devamı görülebilir.

Yukarı