Günlük Piyasa Beklentisi

09.05.2016

Piyasa Beklentisi

Geçen hafaya satıcılı başlayan Borsa İstanbul’da siyasi gündemin etkisi ile hafta boyunca sert satış baskısının etkili olduğu görüldü. Haftanın son gününe kadar gevşeme eğilimini sürdüren ve Cuma günü 77.209 seviyesine kadar geri çekilen BİST 100 endeksi bu seviyeden gelen zayıf tepki alımları ile sınırlı da olsa toparlandı ve haftayı %8.16 oranında değer kaybı ile 78.368 seviyesinden kapadı.
Geride bıraktığımız haftanın son işlem günü en önemli gündem maddesi ABD’nin istihdam verileri idi. Öncü göstergeler ışığında beklentilerin altında gelebileceği düşünülen Tarım Dışı İstihdam piyasaları yanıltmadı ve 200 bin kişi beklentinin altında 160 bin kişi artış gösterdi.
İşsizlik oranı ise düşüş beklentilerinin aksine sabit kalarak %5 seviyesinde açıklandı.
Ortalama saatlik kazançlar ise aylık bazda %0,3 yükselerek bir önceki ayla aynı büyümeyi yakaladı ve beklentileri karşıladı. Söz konusu veriler istihdam piyasasında gerilemeye işaret edince, Aralık ayına kaymış olan Fed’in sıradaki faiz artırım hamlesinin yıl içi olasılıkları iyiden iyiye düştü. Ayrıca YSK’nın “tercih kaşesi” ihale haberi erken seçim ihtimali olarak algılanınca ilk seansta satıcılı seyreden piyasaların, istihdam verileri sonrası toparlanmaya başladığını gördük.
Cuma günü seans sonrası takip ettiğimiz önemli gündem maddesi şüphesiz S&P’den gelen kredi notu değerlendirme açıklamasıydı. S&P “BB+” olan ve yatırım yapılabilir seviyenin bir alt basamağında bulunan kredi notunu teyid etti. Ancak “negatif” olan not görünümü; ülke ve ülke dışında yükselen şiddete ve TL'deki sert değer düşmesine rağmen, ekonominin büyümeye devam etmesi nedeniyle “durağan”a yükseltti. S&P 2016'daki reel büyüme oranını %3,4 olarak tahmin ederken, bütçe açığının ise 2016-2019 yılları ortalamasınn %2,4 olarak belirledi.
Haftanın önemli gündem maddeleri yurtiçinde toplanıyor. 10 Mayıs’ta konsolide banka dışı ve konsolide olmayan banka şirketlerinin son bilanço açıklama tarihi olduğundan kalan bilançoların bu hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor. Öte yandan Pazartesi günkü sanayi üretim ve perakende satışlar verisi ile Salı günü açıklanacak olan Cari İşlemler dengesi haftanın en önemli verileri olacak. Yurtdışında ise Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı ve enflasyon raporu, Cuma günü Almanya ve Euro Bölgesinin 1Ç16 öncü büyüme verileri ile ABD’den perakende satışlar, ÜFE ve Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksleri yakından izlenecek.
Bugün özelinde ise Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar dışında, Almanya’nın perakende satış verileri, Euro Bölgesi’nin Sentix Yatırımcı Güveni ve Fed Başkanlarından Charles Evans ile Neel Kashkari’nin konuşmaları izlenecek. ABD’de bilanço döneminin sonuna yaklaşılırken önemli bir finansal tablo açıklaması yer almazken, yurtiçinde THY’nin finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor.
Yeni haftanın ilk fiyatlamaları ise USD/TL kurunun gevşemesine ve ABD vadelilerindeki artışla beraber iyimser fiyatlamaların görülebileceğini gösteriyor. Cuma günü kapalı olan Asya borsaları dönüşte satış baskısı yaratsa da Altın(ons)’daki gevşemenin devamı ve petrol fiyatlarının $46 seviyesine çıkmış olması ve Avrupa borsalarının da alıcılı açılış beklentisi, iyimserliği destekliyor.
Tepki alımları ile yeni haftaya başlamasını beklediğimiz endekste 78.800’ü gün içi ilk direnç olarak izliyor olacağız. Gün içi tepkinin güç kazanaiblmesi için 78.800 üzerinde hareketler görülmeli. Tepki güçlendiği takdirde 79.600 ve 80.000 seviyesi ilk kısa vadeli üst dirençler olarak izlenecek. 77.200-77.600 bandı ise gün içi destekler konumunda.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

09:00 Almanya Fabrika Siparişleri-Aylık Mar. (Bekl: %0,6)
10:00 Türkiye Sanayi Üretimi-Aylık Mar. (Bekl: %0,1)
10:00 Türkiye Sanayi Üretimi-Yıllık Mar. (Bekl: %3,6)
10:00 Türkiye Perakende Satışlar-Aylık Mar. (Önck: %3,6)
11:30 Euro Bölgesi Sentix Tüketici Güveni May. (Bekl: 6)
12:10 ABD Fed/Evans konuşacak.
12:10 Euro Bölgesi ECB/Constancio konuşacak.
16:00 Euro Bölgesi Yunanistan konusu görüşülecek.
17:00 ABD Fed İşgücü Piyasası Endeksi Nis. (Önck: -2,1)
20:00 ABD Fed/Kashkari konuşacak.
Türkiye ALBRK ve THYAO 1Ç16 finansalları
Rusya borsası tatil nedeniyle kapalı olacak.

Yukarı