Günlük Piyasa Beklentisi

09.01.2019

Piyasalarda Dün …

  • Dün güne pozitif başlayan endeks ikinci seans başında satış baskısına maruz kalsa da, seans sonlarına doğru yeniden toparlandı ve günü %0,83 değer kazanımıyla 90,969 seviyesinden kapattı. Endekste yukarı yönlü hareketlerde global piyasaların etkisi olduğu kadar, yurtiçinde de gelen açıklamalar olumlu hava oluşturmakta. Ancak gene de 91,500 seviyesi üzerinde kapanışlar görmemiz yukarı yönlü hareketlerde teyit niteliğinde olacaktır.
  • Dolar/TL ise dün son günlerin aksine pozitif başladı. 50 ve 100 günlük hareketli ortalama olan 5,41 seviyesi üzerinde tutunmayı başaran kur, günü %1,72 artışla 5,4740 seviyesinden tamamladı. Dünkü bültenimizde de bahsettiğimiz gibi 5,40 seviyesi üzerinde kapanışlar ilk olarka 5,50 daha sonra 5,64 seviyelerine doğru yükseliş görülebilir. Yurtdışı piyasalarda an itibariyle 5,48 seviyesinden işlem gören Dolar/TL’de yukarı atakların devamını görmemiz mümkün.

Bugünün Gündeminde …

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü yaptığı grup toplantısında Ziraat bankasının kredi kartı borcu olanlar için %1,1 oranında aylık faiz kullandırabileceğini ve borçlarda yapılandırma söz konusu olacağından bahsetti. Ayrıca Amerika ile Çin arasında yaşanan ticari krizin biraz daha yumuşaması hem globalde hem de yurtiçinde olumlu hava yarattı. Kurdaki yükseliş ekonomik veriler ve teknik açıdan gerçekleşmiş olsa da, endeksteki alışlar daha çok global destekli olduğunu ifade edebiliriz. Ancak bu duruşun korunabilmesi için yeni tedbrilerin yanında kalıcı çözümler oluşturulması da bir gerçek.
  • Bugün yurtiçinde herhangi bir veri bulunmazken, güniçinde gerçekleşmesi muhtemel siyasi ve ekonomik gelişmeleri takip ediyor olacağız.
  • Yurtdışı verilere baktığımızda ise seans başında Almanya Dış ticaret dengesi kasım verisi ve öğlen saatlerinde Euro Bölgesi işsizlik oranı verileri açıklanacak. Euro Bölgesi işsizlik oranı piyasa beklentisi 8,1% olurken, Almanya dış ticaret dengesi piyasa beklentisi 21,0mlr olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca ABD tarafında gece saatlerinde FED toplantı tutuanakları yayımlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

  • Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD-Çin arasında yaşanan görüşmelerin ardından pozitif seyrediyor. Avrupa piyasaları ise 15 Ocak’ta yapılması planlanan Brexit oylaması tedirginliği ile karışık açılması bekleniyor. Amerikan vadelileri ise an itibariyle alıcılı seyrediyor.
  • Euro/Dolar paritesinde ise dün 1,1422 seviyesine kadar geri çekilen parite, daha sonra Euro’nun diğer ülke para birimleri karşısında değer kazanmasıyla yükselişe geçti. Ancak son zamanlarda görülen dalgalı seyir henüz bir yön tayininde bulunmak için fikir vermekte zorlanıyor. 1,147 seviyesi üzeri kapanışlarda 1,16 seviyesi yeninden hedeflenebilir.

Yukarı