Günlük Piyasa Beklentisi

08.09.2016

Piyasa Beklentisi

Dün hacimsiz ve zayıf bir günü satışlar eşliğinde geçiren endeks kapanışı %0,45 düşüşle 77.643 seviyesinden gerçekleştirdi. Böylece 3 günlük yükselişin ardından endeks yeniden hafif bir kâr realizasyonu ile karşılaşmış oldu. Bu sınırlı düşüşte bankacılık ve sanayi endeksleri benzer etkide bulundular. XBANK endeksi %0,42 geri çekilirken, XUSIN endeksi %0,46 düştü. Hacim ise 3 mlr TL seviyesi altındaki seyrini sürdürerek 2.55 mlr TL olarak gerçekleşti. Endeksin kapanışı itibarıyla USD/TL kuru ise 2,9340 seviyesinde idi.
Akşam saatlerinde Fed tarafından açıklanan “Bej Kitap” raporu tüm küresel piyasalar ve yatırımcılar tarafından dikkatle izlendi. “Şahin” açıklamaların günden güne güçlendiği ABD ekonomisine ilişkin görünümün sunulduğu raporda ilk görünüm; ülke ekonomisine ilişkin genel ekonomik faaliyetlerin Temmuz-Ağustos döneminde sınırlı arttığı, istihdamın gücünü koruduğu ve ücretler genel seviyesi artarken genel fiyat artışının sınırlı kaldığı yönündeydi.
Temsilciler meclisinde sunum yapan iki Fed başkanından Esther George ve Jeffrey Lacker’in açıklamaları oldukça “şahin” tonda idi. Esther George, iş gücü piyasasının tam istihdama ulaştığını ya da ulaşmaya çok yakın olduğunu söyledi. Lacker ise Eylül’de faiz artırımının güçlü bir ihtimal olduğuna değindi. Lacker’in oy hakkının bulunmadığı FOMC’de Esther George’nin yo hakkı bulunuyor. George, geçtiğimiz ay faiz artırımı yönünde oy kullanan tek üye idi. Açıklamalar ile beraber USD/TL 2,94’ün üzerine çıkarken, havayı yumuşatan bir “Bej Kitap” raporu sonrası yeniden düzeltme hareketi yaparak sabah saatleri itibarıyla yeniden kapanış seviyelerine yaklaştı.
Bugünün en önemli iki gündem maddesi saat 10:00’da açıklanacak olan Temmuz ayı Sanayi üretimi ile 14:45’de açıklanacak olan ECB’nin faiz kararı olacak. Herhangi bir politika değişikliği beklenmeyen ECB’den sonra saat 15:30’da Başkan Mario Draghi’nin gerçekleştireceği basın toplantısında vereceği mesajlar dikkatle takip edilecek. ABD tarafında ise 15:30’daki haftalık işsizlik maaşı başvuruları dışında seans içi makroekonomik veri bulunmuyor. Siyasi gündemde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; 11:00’da MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 12.00’da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve 19:30’da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ayrı ayrı yapacağı temaslar yakından izlenecek.
Sabaha karşı yayınlanan verilerde ise Çin dış ticaretinde hafif bir zayıflama görüldü. İthalat’ın beklentilerin aksine artış gösterdiği Çin ekonomisinde ihracat ise beklentilerden daha sınırlı daralma gösterdi.
Küresel borsalar; Çin’deki dış ticaretin zayıflaması verisini Asya borsalarındaki satışlarla karşıladı.
ABD vadelileri yatay seyrederken, Avrupa borsalarının da ECB öncesi açılışının düşüşlerle gerçekleşmesi bekleniyor. Kur cephesinin sakin olduğu günde Dolar endeksi (DXY) ve Euro/Dolar paritesi tarafında önemli bir değişiklik bulunmuyor. Ancak petrol fiyatları, ABD’de petrol stoklarının 12.1 mn varil azalışa işaret etmesi sonrasında %3 civarında yükselerek $48 seviyesinin hafif üzerinde fiyatlanıyor. USD/TL kuru ise dünkü kapanışına yakın seyrederken, 5 yıllık CDS’ler 235 seviyesine kadar gevşemiş durumdadır.
Yatay bir açılış beklediğimiz endekste 77.400-77.300 bandı ilk destekler olarak izlenecek. Bu destke bandı üzerindeki her geri çekilmeyi düzeltme hareketi olarak algılayabiliriz. Desteğin altında ise 76.500 alt desteği izlenmeli. 78.200-78.300 bandı ise ilk dirençler olarak gün içi işlemlerde karşımıza çıkacak.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

10:00 Türkiye Sanayi Üretimi – Aylık Tem. (Bekl: -%1)
10:00 Türkiye San. Üretimi – Yıllık Tem. (Bekl: %1,3)
10:00 Türkiye Perakende Sat. – Aylık Tem. (Ö: -%0,2)
14:45 Euro Bölgesi ECB Faiz Kararı (Bekl: %0 – Sabit)
14:45 Euro Bölgesi ECB Mevd. Faizi (B: -%0,4 – Sabit)
14:45 Euro Bölgesi ECB Marj. Fon. Faizi (B: %0,25 – Sabit)
14:45 Euro Bölgesi ECB Varlık Alım Hd. (B: €80 mlr – Sabit)
15:30 Euro Bölgesi ECB/Draghi’nin basın toplantısı
15:30 ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başv. (Bekl: 265 bin)
22:00 ABD Tüketici Kredileri Değişimi Tem. (Bekl: $15,1 mlr)

Yukarı