Günlük Piyasa Beklentisi

08.01.2019

Piyasalarda Dün …

  • Haftanın pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında 50 saatlik hareketli ortalama olan 89,600 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışmasına rağmen seans sonuna kadar bu seviyenin üzerinde kalmayı başaramadı. Ancak ikinci seans başarında global piyasalarında etkisiyle alımların güç kazanmasıyla yükseliş gösteren endeks günü %1,26 değer kazanımıyla 89,951 seviyesinden kapattı.
  • Dolar/TL ise dün güne negatif başladı. 22 günlük hareketli ortalama olan 5,33 seviyesi üzerinde tutunmayı başaran kur, günü %0,6 değer kaybıyla 5,381 seviyesinden tamamladı. An itibariyle yurtdışı piyasalarda 5,395 seviyesinden işlem gören kurda, 50 günlük hareketli ortalama olan 5,40 seviyesi üzerinde tutunması halinde 5,50 seviyelerinde doğru yükselişini görmemiz mümkün olabilir.

Bugünün Gündeminde …

  • Dün global piyaslarda görülen pozitif havanında etkisiyle güçlü duruşunu koruyan BIST100, 89,500 seviyesi üzerinde tutunmayı başardı. Bu seviyenin üzerinde kalması halinde 91,500-92,000 bandına doğru yukarı yönlü ivmelenme görülebilir. Elbette bu hareketi yurtiçi ve yurtdışı siyasi ve ekonomik gelişmelerin desteklemesi gerekecektir. Bunun yanında son zamanlarda ABD verilerinde gelen olumlu haberlerin ardından geçtiğimiz hafta FED Başkanı Powell’dan gelen güvercin konuşmaların Dolar/TL üzerinde etkisinin sınırlı kaldığını gördük.
  • Bugün yurtiçinde seans sonlarına doğru Hazine nakit dengesi verisi yayınlacak. Önceki 4,40mlr olarak yayınlanmıştı. Ayrıca güniçinde gerçekleşmesi muhtemel siyasi ve ekonomik gelişmeleri takip ediyor olacağız.
  • Yurtdışı verilere baktığımızda ise seans başında Almanya Sanayi üretimi ve öğlen saatlerinde Euro bölgesi tüketici güveni verilerini takip ediyor olacağız. Ayrıca seans sonalarına doğru ABD dış ticaret dengesi yayınlanacak. Verilerin kur ve parite tarafında etkisinin sınrılı olmasını bekliyoruz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

  • Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD-Çin görüşmelerinde yaşanan tedirginlikle birlikte Japonya hariç negatif seyrediyor. Avrupa piyasalarında İtalya piyasası hariç dünkü satışın ardından tepki alımları görülebilir. Amerikan vadelileri ise an itibariyle dünkü kapanışın ardından pozitif seyrediyor.
  • Euro/Dolar paritesinde ise dünkü bültenimizde 50 günlük hareketli ortalama üzerinde kalması halinde 1,1470 seviyerline doğru yükseliş görebileceğimizden bahsetmiştik. 100 günlük hareketli ortalama 1,1447 seviyesi üzerinde tutunamayan parite an itibariyle 1,1448’den işlem görüyor. Güçlü dolar karşısında aşağı yönlü baskının devamı görülebilir.

Yukarı