Günlük Piyasa Beklentisi

07.06.2021

Piyasalarda Cuma Günü…

  • Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe yatay başlayan endeks, seans boyu sakin seyrini korudu. 22 günlük hareketli ortalamanın hemen altında kapanış gerçekleştiren BIST100, günü %0,34 değer kazancıyla 1432,9 puanla tamamladı. Güne yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1441,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1460,0-1466,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1411,0 destek olarak izlenebilir.
  • Dolar/TL ise, dolar endeksinin 90,0 seviyesi üzerinde tutunmasıyla güçlü duruşuna devam ediyor. 8,67’i destek olarak takip edeceğimiz kurda, bu seviyenin altında 8,63’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 8,72-8,75 bandı yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde …

  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G-7 maliye bakanları toplantısının dönüşünde faiz konusunda açıklamalarda bulundu. Biraz daha yüksek bir faiz ortamının oluşması hem toplum hem de Fed açısından bir artı olacağını dile getiren Yellen, Biden’ın paketlerinin harcamaları her yıl yaklaşık 400 milyar dolar artıracağını, bu rakamın enflasyonu hedefin üzerine kalıcı olarak çıkarmaya yeterli olmayacağını savundu. Yellen, “Gelecek paketlerden vazgeçmeyeceğim. Bunlar teşvik olarak değil, ekonomimizin uzun süredir devam eden ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan yatırımlar olarak tasarlandı” ifadelerini kullandı.
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye için 2021 yılı takviminde yer alan değerlendirme tarihi olan 4 Haziran Cuma günü kredi notuyla ilgili bir rapor yayımlamadı.
  • Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans sonlarına doğru Hazine Nakit Dengesi verisi açıklanacak.
  • Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni verisi açıklanacak. Önceki dönem 21 olarak gerçekleşen veride, piyasa beklentisi 26’ya yükselmesi yönünde.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

  • Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Perşembe günü açıklanacak olan ABD enflasyon verisi öncesi zayıf bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasalarının ise genelinde pozitif görünüm hakim. Amerika vadelileri de Cuma seans kapanışı arından yatay seyretmekte.
  • EUR/USD ise, Cuma 22 günlük hareketli ortalama 1,2175 altında kapanış gerçekleştirdi. Bu seviye altında kalınmasıyla zayıf seyrin devamını görebileceğimiz paritede, 50 günlük hareketli ortalama 1,21’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1,2175 üzerinde 1,2240 sonraki hedef olarak izlenebilir.

Yukarı