Günlük Piyasa Beklentisi

07.02.2019

Piyasalarda Dün …

  • Endeks dün güne pozitif başlamasına rağmen seans başında yükseliş denemeleri sonuçsuz kaldı ve satış baskısı ile karşılaştı. Seans sonlarına doğru yeniden güç toplayan endeks, %0,13 artıda 102,584 seviyesinden kapattı. Sanayi endeksi %0,93 değer kazanırken, banka endeksi %1,48 değer kaybederek BIST100’de negatif etki yarattı.
  • Dolar/TL ise dün güne pozitif başladı. Gün boyu yatay bir seyir izleyen kur, seans sonlarına doğru yükselişe geçti ve günü %0,48 değer kazanımıyla 5,2260 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı piyasalarda ise 200 günlük hareketli ortalama 5,1980 destek seviyesi üzerinde tutunmayı başaran kurda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. An itibariyle ise 5,2270’den işlem görmektedir.

Bugünün Gündeminde …

  • İçeride gündem nispeten sakin seyretse de piyasalar zaman zaman yerel seçime ilişkin fiyatlamasını değiştiriyor. Buna ek olarak sınır ötesi bir operasyonun tedirginliğini geçtiğimiz yılın sonlarında yaşayan piyasa bu tarafta da risklerin azaldığına yönelik bir fiyatlama içerisinde. Rusya’nın Türkiye’deki iş insanlarına vizeyi kaldırması haberi büyük bir fiyatlama yaratmasa da ilişkilerin iyileştiğine dair yarattığı algı da pozitif olmakta.
  • Bugün yurtiçinde açıklanmasını beklediğimiz herhangi bir veri bulunmazken, gün içinde yaşanması muhtemel olası sisyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.
  • Yurtdışı verilere baktığımızda ise seans başında Almanya aralık ayı sanayi üretimi verisi açıklanacak. Piyasa beklentisi %0,7 olurken, bir önceki ay %-1,9 olarak gerçekleşmişti. ABD tarafında ise seans sonlarına doğru işsizlik maaşı başvurularını takip ediyor olacağız.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

  • Yurtdışında ise iki noktaya değinmek gerekiyor. İlki, Fed Başkanı Powell’ın piyasa dostu bir sinyal vermesi ve ABD ekonomisi için olumlu yorumlarda bulunurken, aynı zamanda Fed’in sıkılaştırma için sabırlı olacağını belirtmesidir. Bunu hem faizlerde aşırı bir yükselişi engelleyecek bir adım, hem de borsalar açısından olumlu yorumlamak gerekiyor.
  • Dışarıda ikinci değineceğimiz husus ise ABD – Çin görüşmelerine ilişkin iyimserlik. ABD Hazine Bakanı Munichin’in Çin ziyareti, ticaret savaşlarını belki sonlandırmayacak fakat olası bir anlaşmaya daha iyi bir zemin hazırlayabilir.
  • Piyasaların şimdilik korkularından biri ise ABD’de hükumetin yeniden kapanması riski.

Yukarı