Günlük Piyasa Beklentisi

07.01.2019

Piyasalarda Cuma Günü …

  • Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde pozitif başlayan endeks, ilk seans gücünü tam toplayamamış olsa da ikinci seansta alımlara haciminde eklenmesiyle yukarı ivmelenme görüldü ve haftayı %1,64 değer kazanımıyla 88,830 seviyesinden kapattı. Sanayi endeksi %1,07 değer kazanırken, endeksteki asıl yükselişe etkisi olan %4,97 artışla banka endeksi oldu. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görmemiz için 89,500 seviyesi üzerinde kapanış görülmesini beklemekte fayda var.
  • Dolar/TL ise Cuma günü, düşüşle başladı ve gün boyu yatay bir seyir izledi. Bir önceki gün açılışta oluşan gapin kapanmasınıda sağlayan kur, günü %1,76 değer kaybıyla 5,414 seviyesinden tamamladı. Yurt dışı piyasalarda ise an itibariyle 5,3460 seviyesinden işlem gören Dolar/TL, 22 günlük hareketli ortalama üzerinde hareket ediyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamının teyidi için 5,40 seviyerli üzerinde tutunmasını beklemekte fayda var.

Bugünün Gündeminde …

  • ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre tarım dışı istihdam Aralık'ta 312 bin arttı. Bu, Şubat'tan beri görülen en yüksek rakam olarak kayda geçti. Beklenti 184 bindi. İşsizlik oranı ise %3.7 beklentisine karşılık % 3.9'a yükseldi. Verinin ardından FED başkanı Powell’ın güvercin açıklamarıyla düşüş gösteren Dolar/TL ile birlikte endekste gün boyu devam eden güçsüz görünüm yerini alımlara bıraktı. Ancak, endekste son günlerde görülen satış baskısının ardında yatan siyasi ve ekonomik risklerin ne derece kırılganlık gösterdiğinin yanı sıra, gloabl piyasaların da etkisi göz ardı edilmeyecek kadar önemli. Bu sebeble, son zamanlarda endeks yönü için global piyasalarıda eş anlı takip etmekte fayda olduğu düşünüyoruz.
  • Bugün yurtiçinde seans sonlarına doğru Merkez Bankası anaitik bilançosu yayınlanacak. Verinin TL üzerinde etkisinin sınırılı olmasını beklerken, gün içinde yaşanması muhtemel siyasi ve ekonomik gelişmeleri takip ediyor olacağız.
  • Yurtdışı verilere baktığımızda ise seans başında Almanya Fabrika siparişleri açıklanacak. Bir önceki ay %0,3 olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi -0,1% olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca öğlen saatlerinde Euro bölgesi perakende satışlar verisi ve akşam seans kapanışında ABD fabrika siparişleri ve ISM PMI endeksini takip ediyor olacağız..

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

  • Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD-Çin ticaret görüşmelerinin ardından pozitif seyrediyor. Avrupa piyasaları açılışta geçtiğimiz hafta kapanışında görülen alımların devamı gelmesi bekleniyor. Amerika vadelileri ise an itibariyle pozitif seyrediyor.
  • Euro/Dolar paritesinde ise dalgalı seyrin devam ettiğini görüyoruz. 50 günlük hareketli ortalama olan 1,1405 üzerinde seyreden parite, bu seviyenin üzerinde tutunması halinde 1,1470 seviyelerine doğru yükseliş görülebilir.

Yukarı