Günlük Piyasa Beklentisi

06.05.2016

Piyasa Beklentisi

Dün güne iç gündemin etkisi ile sert satışlar ile başlayan ve 77.519’a kadar geri çekilen BİST 100 endeksinde gün içinde tepki alımları etkili oldu. Yaşanan tepki alımları ile 79.900’e kadar yükseliş görülmesine rağmen kapanışa doğru satışlar tekrar güçlendi ve endeks %0.86 oranında değer kaybı ile 78.698’den kapandı. Bankacılık hisselerinde satışların daha baskın olduğunu gördüğümüz günde bankacılık endeksi %2.73 oranında değer kaybetti. Sanayi sektör hisseleri ise nispeten daha güçlü bir seyir izledi ve %0.17’lik sınırlı yükseliş ile kapandı.

Siyasi gündemin yakından izlendiği piyasalarda, Davutoğlu-Erdoğan zirvesinden çıkan “Olağanüstü Kongre” kararı, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından da Parti MYK sonrasında teyid edildi. Kongrede yeniden aday olmayacağını da belirttiği açıklamasında yumuşak ifadeler kullanması piyasalarda sabah gelen sert kayıpların telafisi niteliğinde oldu.
Ancak ABD borsalarının açılmasıyla beraber gelen fiyatlamalar ve Moody’s’in, siyasi sürecin kredi notu için “negatif” olduğunu açıklamasının ardından bir ara 2,89’a kadar düşen doların yeniden 2,93’e yükseldiğini ve piyasalardaki alışların yeniden değer kaybına döndüğünü gördük.
Bugün piyasalar Tarım Dışı İstihdam verisine odaklanmış durumdadır. Hafta içerisinde gelen ADP verisinin beklentilerin altında 156 bin kişi gelmesi ve dün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin üzerinde 274 bin kişi olarak açıklanması 205 bin kişi olan TDİ beklentilerinin hafif düşmesine neden oldu. Ancak ISM İmalat Dışı Endeksinin alt bileşeni olan istihdam endeksindeki sert sıçrama, TDİ beklentilerindeki düşüşü bir miktar sınırlandırmıştır. Fed’in sıradaki faiz hamlesi, beklentilerin altında gelecek olası bir veri ile beraber ötelenebilir. Bu durum piyasalara OLUMLU yansıyacaktır.
Yurtiçinde ise S&P’nin kredi notu değerlendirmesi takip edilecek. Seans sonrası gelmesi beklenen raporda, hali hazırda “yatırım yapılabilir seviyenin” bir kademe altında bulunan BB+ seviyesindeki uzun vadeli notun ve “negatif” olan görünümün değişmeyeceği tahmin ediliyor. Hatırlanacağı üzere 6 Kasım’daki son değerlendirmede S&P, yabancı para cinsinden notları değiştirmemiş ancak yerel para cinsinden notu bir kademe düşürmüştü.
Öte yandan Moody’s’in dün seans sonunda yaptığı “siyasi belirsizlik kredi notu önünde risk teşkil ediyor.” açıklaması, gözleri yeniden kredi derecelendirme kuruluşlarına çevirmiştir.
İlk fiyatlamalar, Asya piyasalarının satıcılı seyrine ve ABD vadelilerinin satış baskısına işaret ediyor. Avrupa borsalarının da gerek emtia cephesi fiyatlamaları, gerek küresel piyasalardaki satış eğilimi nedeniyle aşağı yönlü açılış yapması bekleniyor. Petrol’deki $44 seviyesine doğru geri çekilmeler ve buna bağlı olarak Altın (Ons) fiyatının güvenli liman algısıyla hafif değer kazanımı küresel borsaları negatif etkilemiş, USD’yi ise gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanımı eğilimine teşvik etmiştir. Brezilya Borsası ise Fitch’in notu indirmesiyle beraber %1,8 civarında değer kaybetmiş durumdadır. Kur cephesinde ise TL değer kaybını sürdürüyor. Dün 2,9277’den kapanan kur, 2,93’ün üzerine yeniden atmış durumdadır. Dolar endeksi (DXY) tarafındaki sınırlı değişimle beraber Euro/Dolar paritesinin 1,14’ü yeniden aşma denemelerini görmekteyiz.
Güne yurtdışı piyasaların etkisi ile satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 77.600’ü gün içi işlemlerde ilk destek seviyesi olarak takip edeceğiz. Dün tepki alımlarının geldiği seviye olan bu desteğin üzerinde tutunma çabası ve tepki denemeleri görebiliriz. Desteğin altında kapanış durumunda gevşeme eğiliminin devamını görebiliriz. 76.200 ve 75.300 seviyeleri ise kısa vadeli alt destek olarak izlenebilir. 76.700 seviyesi ise gün içi işlemlerde ilk direnç olarak takip edilecektir.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

15:30 ABD Tarım Dışı İstihdam Nis. (Bekl: 200 bin)
15:30 ABD Ortalama Saatlik Kazançlar-Aylık Nis. (Bekl: %0,3)
15:30 ABD İşsizlik Oranı Nis. (Bekl: %4,9)
17:30 Türkiye Hazine Nakit Gerç. Nis. (Ö: -3,54 mlr TL)
22:00 ABD Tüketici Kredileri Değişimi Mar. (Bekl: $16 mlr)
Türkiye S&P Kredi Notu Gözden Geçirme Raporu
Türkiye DOAS, ENKAI ve KCHOL 1Ç16 finansalları

Yukarı