Günlük Piyasa Beklentisi

06.02.2019

Piyasalarda Dün …

  • Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, ilk seans sonuna kadar güçşü duruşunu korusa da, ikincis seans başında kar satışlarıyla karşılaştı ve günü %0,19 değer kazanımıyla 102,448 seviyesinden kapattı. Sanayi endeksi %0,26 değer kazanırken, Banka endeksi %0,29 değer kazandı. Endeksin 10 günlük hareketli ortalama üzerinde kapatmasıyla yukarı yönlü harketlerin devamı görülebilir.
  • Dolar/TL ise dün güne düşüşle başladı.Seans başlarında yükseliş denemeleri görülse de güç kaybeden kur yeniden geri çekildi ve günü %0,44 değer kaybıyla 5,2010 seviyesinden tamamladı. Yurtdışı piyasalarda ise an itibariyle 200 günlük hareketli ortalama 5,1978 seviyesinin hemen üzerinde seyreden Dolar/TL, bu seviyenin altında kalması halinde aşağı yönlü baskı devam edebilir.

Bugünün Gündeminde …

  • Yerel seçimler yaklaştıkça, belirsizliğin etkisini piyasalara da yansımasını bir nebze görmekteyiz. Liderlerin seçim çalışmaları karşısında söylemleri, vaadleri ve tutumları bazen piyasada dalgalanmalara neden oluyor olsa da, genel olarak endeksin belli bir trend içinde hareket etmesi sert satışların oluşmasını şuanlık öngörülebilir kılıyor. Bu nedenle özellikle Vadeli İşlemler Piyasasında kar al-zarar durdur seviyelerinin iyi belirlenmesi ve belirlenen sınırları uyulması yatırımcılar açısından yararlı olacaktır.
  • Bugün yurtiçinde açıklanmasını beklediğimiz herhangi bir veri bulunmazken, gün içinde yaşanması muhtemel olası sisyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.
  • Yurtdışı verilere baktığımızda ise seans başlarında Almanya Fabrika Siparişleri verisi açıklanacak. Piyasa beklentisinin %0,30 olduğu veri bir önceki ay %-1,0 olarak açıklanmıştı. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Dış Ticaret dengesi ve Perakende satışlar verisini takip ediyor olacağız.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

  • Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya’da Trump’ın bu ay Kim Jong’la görüşeceğini söylemesi ile piyasalarda olumlu hava yarattı. Avrupa piyasaları açılışta pozitif olması bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası yatay seyrediyor.
  • Euro/Dolar paritesinde ise dün bahsettiğimiz 1,1427 seviyesinin altında kalması ile zayıf göünüm devam ediyor. An itibariyle 1,1394 seviyesinden işlem gören paritede, 1,1375 seviyesine doğru geri çekilme görülebilir. Olası yukarı yönlü denemelerde ise gene 1,1427 seviyesi test edilebilir.

Yukarı