Günlük Piyasa Beklentisi

05.08.2016

Piyasa Beklentisi

Hafif alıcılı bir açılış sonrasında BIST-100, BoE kararları sonrasında yükseliş ivmesi hız kazandı. ABD borsalarının açılışı sonrası yurtdışı iyimserlik güçlenince Endeks günü %2,11’lik yükselişle 76.125 seviyesinden kapattı ve iki günlük kaybının önemli bir kısmını telafi etti. Hacimli yükselen piyasalarda Bankacılık hisseleri alışlara öncülük etti. USD/TL kuru ise kapanışta 3,0160 seviyesinden kapandı.
BoE tarafında faiz oranında 25 bp.’lik indirim beklentisi karşılandı ve 7 yıl sonra faizi %0,25’e çekti. Ancak beklenmeyen husus varlık alım programını artırmasıydı. Uzun süredir £375mlr seviyesinde yer alan varlık alım programı £60mlr artırılarak £435mlr seviyesine çekti. Bu durum piyasalarda alışları güçlendirdi.
ABD istihdam verileri ve Moody’s kararına ilişkin beklentilerin fiyatlanmasını beklediğimiz günde 15:30 verileri ön plana çıkıyor. Tarım Dışı İstihdam tarafında, ADP özel sektör istihdamının beklentileri bir miktar aşması sonucu, benzer görünüm söz konusu olabilir. Bu durum piyasalarca negatif fiyatlanacak bir unsur olabilir. Bunun dışında seans kapanışı sonrasında Moody’s’in kredi notu görünümünü açıklaması bekleniyor. Moody’s’den görünüm ve notta herhangi bir değişliklik yapması beklenmiyor.
Haftanın son işlem gününe girerken, Dolar’daki geri çekilme ve petrol fiyatlarındaki sert yükselişin olumlu bir tablo çizdiğini görmekteyiz. Altın fiyatlarında değişmenin olmadığı günde Dolar endeksi (DXY) ve Euro/Dolar paritesindeki sınırlı değişim, TL’nin pozitif ayrışması temelinde iyimserliği destekliyor. Buna ek olarak Çin’deki hafif geri çekilme dışında Asya borsalarındaki alıcılı seyir, ABD vadelilerindeki toparlanma eğiliminin sürmesi ve Avrupa borsalarında BoE iyimserliğinin açılışta da devam edeceği beklentisi, güne ilişkin olumlu bakışı destekler niteliktedir.
Alıcılı açılış beklediğimiz endekste, açılış sonrasında uzun süredir kırılmayan gerek 200-saatlik (üssel) H.O’nın geçtiği gerek orta vadeli güçlü direnç olan 76.200’ün üzerinde kalınıp kalınamayacağını izleyeceğiz. Trend dönüşünün teyidi için 76.200’ün üzerinde seri kapanışlar görülmeli. Geride bıraktığımız iki günde direnç olarak izlediğimiz 75.400-74.800 bandını bu kez destek olarak izleyeceğiz.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

09:00 Almanya Fabrika Siparişleri–Aylık Haz. (Bekl:0,5%)
09:00 Almanya Fabrika Siparişleri – Yıllık Haz.(Bekl:-
1,5%)
15:30 ABD Dış Ticaret Dengesi Haz. (Bekl: -$42,1mlr )
15:30 ABD Tarım Dışı İstihdam Tem. (Bekl:180 bin )
15:30 ABD İşsizlik Oranı Tem. (Bekl:4,8%)22:00 ABD
Tüketici Kredileri Değişimi Haz. (Bekl:$15,500mlr)
Türkiye Moody’s Kredi Notu’na ilişkin raporunu
yayınlayacak.

Yukarı