Günlük Piyasa Beklentisi

04.10.2016

Piyasa Beklentisi

Geçtiğimiz haftaki Moody’s kaynaklı satış baskısının ardından yeni haftaya alıcılı başlayan BIST-100 endeksi alıcılı seyrini gün boyu sürdürdü. Endeks’te gün kapanışı %0,96 yükseliş ile 77.225 seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi %1,37 değer kazanırken, sanayi endeksi %1,25 yükseldi. Piyasalardaki bu güçlenmede açılıştaki alışların yanı sıra beklentilerin altında kalan enflasyon verisinin de etkili olduğunu söylemek mümkündür.
Gece saatlerinde FOMC’de oy hakkı olan iki Fed üyesinin birbirinin tersi tonlamada yaptığı açıklamalar kadar Fitch’in yayınlamış olduğu “Küresel Ekonomik Görünüm” raporundaki Türkiye değerlendirmesi de önemliydi. Fitch’in değerlendirmesinde Türkiye ekonomisine ilişkin 'Gelecek birkaç yılda büyüme ivme kazanacak ve enflasyon düşecek' öngörüleri yapıldı. “Negatif” izlemede olan Fitch tarafında yapılacak her olumlu açıklama, içinde bulunduğumuz konjonktür temelinde pozitif algılanacaktır. Fed başkanlarından gelen açıklamalarda Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Kasım toplantısının faiz artırımı için “canlı” olduğunu işaret ederken, New York Fed Başkanı ve Fed Başkan Yardımcısı William Dudley’in açıklamaları daha temkinli tarafta yer aldı.
Yeni günün haber akışları dünkü kadar yoğun değil. Saat 10:00’da yayınlanacak olan “TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu” ve 14:30’daki Reel Efektif Döviz Kuru, yurt içinde takip edilecek gündem maddeleri olacak. Yurtdışı makroekonomik gündem bugün oldukça zayıf. Piyasalar 15:05’de Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker’in konuşmalarını takip edecek. Lacker’in 2018’e kadar FOMC’de “asil” oy hakkı bulunmuyor.
Sabah saatlerindeki ilk fiyatlamaların sakin ve karışık olduğunu söylemek mümkündür. Kur tarafında Dolar Endeksi’nin (DXY) 96 seviyesine doğru güç kazanma çabası içerisinde olduğu görülürken Euro/Dolar paritesi hafif bir geri çekilme ile 1,12 seviyesinin hemen altında işlem görüyor. USD/TL’nin dün endeks kapanışından bu yana performansı ise oldukça yatay ve aynı klasmanda değerlendirildiği ülke para birimlerinin performansıyla benzer bir şekilde sürüyor. 5 yıllık CDS’lerdeki geri çekilme ise 256 seviyelerine kadar hızlanmış durumdadır. Emtia cephesinde petrol fiyatları $50 üzerinde toparlanma ivmesini artırmaya çalışırken altın(ons), $1.310 seviyesinde hafif bir geri çekilme eğiliminde işlem görüyor. Asya borsalarının alıcılı, ABD endeks vadeli kontratlarının yatay bir seyir izlediği günde Avrupa borsalarının da karışık bir açılış yapması bekleniyor.
Endeksin yeni güne yatay bir açılış yapmasını bekliyoruz. 200-günlük (üssel) ortalamanın da geçtiği 77.750 gün içi işlemlerde ilk direnç olarak takip ediliyor olacak. Bu seviye aşılmadıkça yükseliş denemeleri zayıf kalacğaından yeni pozisyonlar için söz konusu seviye hacim artışı ile kırılmalı. Bu durumda 78.300 ve 78.800 üst dirençler olarak izlenebilir. 76.700 ve 76.100 seviyeleri ise gün içi ilk destekler olarak izlenebilir.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

10:00 Türkiye TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu Eyl.
12:00 Euro Bölgesi ÜFE – Aylık Ağu. (Bekl: %0,0)
12:00 Euro Bölgesi ÜFE – Yıllık Ağu. (Bekl: -%2,1)
13:50 Euro Bölgesi ECB/Praet konuşması.
14:30 Türkiye Reel Efektif Döviz Kuru Eyl. (Ö: 99,82)
15:05 ABD Fed/Lacker konuşacak. (Oy Hakkı Yok)
16:45 ABD ISM New York Endeksi Eyl. (Önck: 47,5)
Çin borsası tatil nedeniyle kapalı.

Yukarı