Günlük Piyasa Beklentisi

02.08.2016

Piyasa Beklentisi

Haftanın ilk işlem gününe alıcılı bir açılış yapan endeks, Dolar/TL’deki yükseliş hareketi ile beraber bir miktar realize olsa da ABD borsalarının açılışı ve ISM verisinin olumlu etkisi ile beraber yeniden yükselişe geçti ve %1,73 değer kazanımıyla 76.711 seviyesinden günü tamamladı. Alışların banka dışı hisseler temelinde olduğunu gördük. XUSIN endeksi %2 yükselişle kapandı. USD/TL kuru ise günü %0,08’lik sınırlı değişim ile 2,9920 seviyesinden tamamladı.
TİM’den gelen ihracat verisinde yıllık görülen %18,7’lik düşüş ve İTO perakende fiyatlarının %0,88 olarak açıklanması yurtiçi makro bakışı bir miktar bozmuştu.
ABD’den gelen ISM İmalat PMI verisi ve alt bileşenleri ise beklentilerin altında kalınca piyasalarda seans ortasına doğru görülen realizasyon yerini yeniden yükselişlere bıraktı. Sabah saatlerinde ise Avustralya Merkez Bankası, faizleri beklentiler dahilinde 25 bp. düşürerek %1,5’e çekti.
Bugün özelinde 15:30 sonrası ABD verileri enflasyon öncüsü olması nedeniyle yakından takip edilecek. Kişisel gelir-gider verileri ve kişisel tüketim harcamaları (PCE) –özellikle çekirdek PCE- fiyatlamaları etkileyecektir. Türkiye özelinde ise iç siyasi gündem ve Moody’s odaklı açıklamalar izlenecek. Makroekonomik tarafta ise saat 10:00’daki öncü dış ticaret dengesi verisini izliyor olacağız.
Öncü verilerde sakin bir seyir söz konusu. Dolar/TL ve Dolar endeksi (DXY) tarafındaki yatay seyire ek olarak –neredeyse hiç değişim yok- , Altın fiyatlarındaki değişimin sınırlı kalması, güne zayıf bir açılış yapabileceğimizi gösteriyor.
Petrol’deki hafif geri çekilme ise ibreyi hafif de olsa gevşeme eğilimine çevirebilir.
Asya borsalarındaki negatife yakın karışık seyir ve ABD vadelilerindeki yatay hareketlere rağmen Avrupa borsalarındaki satıcılı açılış beklentisi; gün içi satış baskısı ihtimalini canlı tutmaktadır. Hong Kong borsaları ise iklim koşulları nedeniyle açılamamıştı. Hong Kong borsasının gün içinde açılması beklenmiyor.
Yatay açılış beklediğimiz endekste, açılış sonrası dış etkenlere de bağlı olarak bir satış baskısı görebiliriz. Bu durumda dün hacimli geçilen ve 200-saatlik (üssel) hareketli ortalama seviyesinin üzerinde tutunulmasına sebep olan önemli orta vade direnci olan 76.200 bu kez destek seviyesi olarak izlenecek. Olası satış baskılarında 76.200 seviyesinin altında gevşeme hız kazanabilir. Saatlik göstergeler bu ihtimali canlı tutan sinyaller veriyor. Öte yandan 76.200’ün üzerinde tutunulması durumunda gün içi yükselişler 77.100’e kadar devam edecektir.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

10:00 Türkiye Dış Tic.Dengesi Öncü (Önck:-6,41mn$)
12:00 Euro Bölgesi ÜFE Aylık Haz. (Bekl: 0,4%)
13:15 ABD Fed/Kaplan konuşacak.
15:30 ABD Kişisel Gelirler Haz. (Bekl: 0,3%)
15:30 ABD Kişisel Giderler Haz.( Bekl: 0,3%)
15:30 ABD PCE Fiyat Endeksi – Aylık Haz. (Bekl: 0,2%)
15:30 ABD Çekirdek PCE Fiyat Endeksi – Aylık Haz. (Bekl:
0,1%)
16:45 ABD ISM New York Endeksi Tem. (Önck: 45,4%)
ABD Pfizer ve Ecolab 2Ç16 Sonuçları açıklayacak.

Yukarı