Günlük Piyasa Beklentisi

02.05.2016

Piyasa Beklentisi

Cuma günü pozitif açılış sonrasında etkili olan satışlar ile 84.800 desteğine kadar geri çekilen BİST 100 endeksinde kapanışa doğru tepki alımları etkili oldu ve endeks günü %0.18 oranında sınırlı değer kaybı ile 85.327 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksinin de %%0.17 çok sınırlı oranında düşüş ile kapandığı günde sanayi sektör hisselerinde baskı bir miktar daha fazla etkili oldu ve sanayi endeksi %0.59’luk düşüş ile kapandı. Dolar/TL ise gevşeme eğilimi hız kazanırken, kur %0.82 oranında geri çekilme ile 2.7925’den kapandı.
Geride bıraktığımız haftanın Cuma günü gerek yurtiçi gerek yurtdışı tarafta oldukça yoğun idi.
Yurtiçi verilerde dış ticaret dengesi beklentileri karşılayarak Mart ayında 4,95 mlr $ açık verirken, Bankacılık sektörü ise Şubat ayına göre ciddi artışla 8,19 mlr TL net kâr açıkladı. Yurtdışı verilerde ise Euro bölgesi ilk çeyrekte öncü göstergelere göre %1,6 büyürken, ABD PCE verilerinin tamamı beklentiler dahilinde geldi. Chicago PMI ise beklentilerin altında kalarak 50,4 oldu. Michigan Üniversitesi tarafından yayınlanan tüketici güven endeksi, 7 ayın en düşük seviyesine geriledi ve 89 seviyesinde açıklanarak beklentilerin altında kaldı. 1Ç16 finansallarının açıklanmaya devam ettiği ABD’de, Amazon’un kârı ve gelirleri beklentileri aşarken, Chevron’un zararı beklentilerden yüksek geldi.
Haftasonu açıklanan verilerde ise TİM’in açıkladığı ihracat Nisan ayında yıllık %2,8 azalarak $11,4 mlr seviyesinde gerçekleşirken, İTO’nun yayınladığı İstanbul Perakende Fiyat Endeksi ise aylık %1,08 artarken yıllık %7,49’luk bir artış görüldü.
Yeni haftada ise Salı günkü Türkiye TÜFE verileri ile Cuma günkü Tarım Dışı istihdam verileri en yakından takip edilecek veriler olacak. Ayrıca Cuma günü S&P’nin Türkiye kredi notu gözden geçirme raporu yayınlanacak. Türkiye, S&P nezdinde mevcut durumda BB+ kredi notuna sahip ve görünümü “negatif” olarak izlemekte. “BB+” notu “yatırım yapılabilir” kademenin bir altında yer alıyor. En son kredi notu açıklayan Moody’s ise Türkiye’nin Baa3 olan kredi notunu ve “negatif” not görünümünü teyid etmişti. Bunun dışında Türkiye özelinde bilançolar takip edilmeyi sürdürecek. ABD tarafında ise bilanço takvimi nispeten daha zayıf etkiye sahip olacak. Büyük şirketlerden Kraft-Heinz ve Kellogg bilançoları izlenecek.
Gün özelinde ise takip edilecek olan İmalat PMI verileri ve ECB Başkanı Draghi’nin konuşması özellikle Euro/Dolar paritesi temelli, fiyatlamaları etkileyecektir. Bunun dışında Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Teknosa, Emlak Konut GYO ve Oyak Grubu Çimento şirketlerinin 1Ç16 finansalları bekleniyor olacak. İngiltere, Güney Afrika, Hong Kong, Malezya, Rusya, Tayland ve Çin borsaları ise bugün “İşçi Bayramı” tatili nedeniyle işlem görmeyecek.
Asya kotasyonlarına sert aşağı yönlü hareketlerle 2,77’lerden başlayan USD/TL, gün açılışına yaklaştıkça Cuma 17:45 kapanışındaki seviyelerine yaklaşıyor. Emtia fiyatlarında ise Cuma’dan bu yana bir geri çekilme görülüyor. Petrol tarafındaki düşüş, diğer tüm tarım emtialarına yansımış durumda. Altın’ın ons fiyatında da Cuma kapanışına göre bir değerlenme görülmesine rağmen, diğer kıymetli madenler aynı süreçte değer kaybetmiş durumdadır.
Yen’in 18 ayın en yüksek seviyesi civarında tutunması ile birlikte Japonya borsaları %3 aşağıda.
ABD vadelilerinde hafif geri çekilmeyi görmekteyiz. Londra borsasının kapalı olduğu günde Avrupa’da sınırlı değişimlerle karışık bir açılış beklentisi bulunmaktadır. Öte yandan Çin, Rusya, Malezya ve Hong Kong borsaları da kapalı olacak.
Yeni haftaya hafif alıcılı açılmasını beklediğimiz endekste 84.800 üzerinde tutunma çabası ve yükseliş denemeleri etkili olabilir. Gün içi işlemlerde 85.600’ü ilk direnç olarak izleyeceğiz. Gün içi hareketlerin ivmelenmesi için 85.600 hacimli bir şekilde kırılmalı. Bu seviye üzerinde 85.900-86.400 üst dirençler olarak izlenecek. 84.800’ün altında ise gevşeme eğiliminin hızlanabileceğine dikkat edilmeli.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

10:00 Türkiye İmalat PMI Nis. (Önck: 49,2)
10:55 Almanya İmalat PMI Nis. (Bekl: 51,9)
11:00 Euro Bölgesi İmalat PMI Nis. (bekl: 51,5)
15:50 ABD Fed/Lockhart konuşacak.
16:45 ABD İmalat PMI Nis. (Bekl: 51)
17:00 Euro Bölgesi ECB/Draghi konuşacak.
Türkiye YKBNK, ISCTR, TKNSA, EKGYO ve OYAK Çimento
Grubu finansalları
İngiltere, G.Afrika, H.Kong, Malezya, Rusya ve Çin borsaları

Yukarı