Dün Piyasayı Etkileyen Gelişmeler

12.09.2011
  • Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre, Almanya Maliye Bakanlığı yetkilileri Atina yönetiminin finansal çöküşünün Euro bölgesi için ne anlamı olacağını araştırıyor. Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, Yunanistan'ın iflası olasılığı ve Euro bölgesinin geri kalanı için bu iflasın ne getireceğine ilişkin senaryolar üzerinde çalışıyor.
  • G-7 ülkelerinin Cuma günkü toplantısında maliye bakanları, bankacılık sisteminin ve finansal piyasaların direncini sağlamlaştırmak için gerekli her türlü önlemi alacaklarını ve yavaşlayan ekonomik büyümeye destek olacaklarını açıkladı.
  • Fitch Ratings'in gelişmekte olan Avrupa, Doğu Avrupa ve Afrika ülke notları bölümü başkanı Parker, güçlü ekonomik büyüme ve düşük borçların gelişmekte olan piyasa ülkelerinin kredi notlarının gelişmiş piyasa ülkelerinin notlarına yaklaşabileceği anlamına geldiğini söyledi.
  • Euro, euro bölgesinin Yunanistan'a desteğinin azaldığına ve Yunanistan'ın temerrüde gireceğine yönelik endişelerle 1.35 seviyesinin altını test etti ve dolar karşısında son altı ayın, yen karşısında ise son 10 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Petrol, yatırımcıların emtia riskinden kaçması ve doların değer kazanması sonucu 1 doların üzerinde geriledi. Altın ise yatay seyrini sürdürdü.
  • Başbakan Erdoğan, yaklaşık 200 işadamıyla birlikte Mısır,Tunus ve Libya'yı kapsayan Arap Baharı turuna bugün başlıyor. (Hürriyet)
  • İsrail'e yaptırımlar kapsamındaki seyrüsefer serbestisi için Türk donanmasından üç firkateyn Doğu Akdeniz görevine çıkıyor ve İsrail Donanması'ndan bir gemiye 100 metreye kadar yaklaşmayı planlıyor.(Sabah)
  • Resmi Gazete'de yayınlanan kararnameye göre, Merkez Bankası toplam TL zorunlu karşılıkların en fazla %10 luk kısmının Dolar veya Euro cinsinden tutulmasına olanak verdi.
Yukarı