Dün Piyasayı Etkileyen Gelişmeler

08.09.2011
  • Euromoney anketine katılan ekonomistler, Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir düzeyde olması gerektiğini söylediler.(Sabah)
  • S&P yetkililerinin İstanbul'a ofis bakmak için geldiği, bunun not artırımı olacağı şeklinde yorumlanması sebebiyle İMKB'de alımların arttığı belirtildi.(Haber Türk)
  • Ünlü yatırımcı Soros, Avrupa´nın en büyük bankalarından birinin iflası halinde ortaya çıkacak krizin, Lehman´ın yol açtığından çok daha kötü olacağını söyledi. Ünlü ekonomist Nouriel Roubini de küresel ekonomik yavaşlamanın yeni bir finansal krizi beraberinde getireceğini ve birkaç ay öncesine kadar 2013'te olacağını düşündüğü ikinci dibin daha erken geleceğini kaydetti. Çoğu gelişmiş ülkenin durgunluğa girme ihtimalinin %60 olduğunu belirten Roubini, şimdi büyümenin şart olduğunun altını çizdi.
  • Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, global krizde ikinci dip ihtimalinin 3-4 ay öncesine göre daha yakın göründüğünü, enflasyon tarafından riskin olmadığı ancak asıl riskin durgunlukta olduğunu söyledi.
  • Brent ham petrolü dünkü 3 dolarlık yükselişin ardından bugün varil başına 115 doların üzerinde yatay seyrediyor; Altın dünkü düşüşün ardından bugün düşük fiyat seviyesinden yapılan alımlarla %1'in üzerinde değer kazandı.
Yukarı