Dün Piyasayı Etkileyen Gelişmeler

07.06.2011
  • Yabancı yatırımcılar Mayıs ayında net 592 mn USD tutarında satış gerçekleştirdiler. En çok alınan hisseler TCELL, EKGYO ve THYAO olurken, en çok satılanlar ise MGROS, GARAN ve TUPRS oldu.
  • Hazine bugün 20 Şubat 2013 itfalı gösterge tahvilin yeniden ihracını ve 4 Haziran 2014 itfalı 3 ayda bir sabit kuponlu tahvilin ilk ihracını gerçekleştirecek.
  • Bankacılık sektöründeki 20 Mayıs itibarıyla 594.9 milyar düzeyinde olan krediler, 27 Mayıs itibarıyla %1.36 artışla 602.96 milyar liraya yükseldi. Bu durumun, kredi büyüme hızında bir yavaşlamaya işaret etmediğini ve 23 Haziran tarihindeki PPK toplantısında ZK'larda artış olma ihtimalini kuvvetlendirdiğini düşünüyoruz.
  • EUR dün AB dönem başkanı Jean-Claude Junker'in euronun fazla değerli olduğu açıklamasının ardından kaydettiği düşüş sonrasında bugün Asya'da yükseliyor.
    Brent ham petrolünün varil fiyatı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) bu hafta üretim artırabileceği beklentisi ve zayıf ekonomik görünümün talebe zarar vereceği endişesiyle 114 doların altına düştü.
Yukarı