Dün Piyasayı Etkileyen Gelişmeler

19.04.2011
  • S&P bütçe açığı nedeniyle ABD'nin görünümünü negatife çevirdi ve iki yıl içinde kredi not indirimi konusunda uyardı.
  • Yüksek Seçim Kurulu (YSK), aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.
  • Yunanistan'da dün yayımlanan Eleftherotypia gazetesi, Yunanistan'ın AB ve IMF'ye borçlarını yeniden yapılandırmak istediğini ilettiğini ve konu hakkındaki görüşmelerin Haziran ayında başlamasının beklendiğini bildirdi. Yunanistan Maliye Bakanlığı'ndan bir kaynak ise borç yeniden yapılandırması haberini yalanladı.
  • Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, TCMB'nin zorunlu karşılıklardaki artış kararının bankaların maliyetlerine etkisinin 150 baz puan olduğunu ve bunun 120 baz puanın ise zorunlu karşılıklara faiz ödenmemesi kararından geldiğini belirterek, geçtiğimiz yıl 21.9 milyar TL olan bankacılık sektöründeki kârlılığının bu yıl 4 milyar TL azalacağına işaret etti ve karşılıklara tekrar faiz ödenmesini talep ettiklerini söyledi.
Yukarı