Dün Piyasayı Etkileyen Gelişmeler

15.04.2011
  • TCMB Başkanlığına piyasaların beklediği isim olan Erdem Başçı atandı. Cumhurbaşkanı Gül, Başçı'nın atanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı; kararname Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderildi. Mevcut para politikasının mimarlarından olan Başçı'nın atanmasıyla birlikte önümüzdeki dönemde para politikasında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Atamanın Başkan Yılmaz'ın görev süresinin dolmasından önce yapılmasını olumlu olarak algılıyoruz. Beklenen adayın para politikasının başına geçecek olmasının, piyasada olumlu bir etki yaratacağına inanıyoruz.
  • Otomotiv strateji belgesini açıklayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yerine karşılık buldukça ve kaynakları çeşitlendirdikçe uzun vadede otomotivdeki Özel Tüketim Vergisi'ni (ÖTV) kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.
  • IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, dünya ekonomisinde toparlanmanın güçlendiğini, ancak henüz istenilen düzeyde olmadığını söyledi. Ekonomik toparlanma karşısındaki en büyük zorlukların gelişmiş ülkelerdeki yüksek işsizlik ve borç seviyesi ile gelişmekte olan ülke ekonomilerinin fazla hızlı büyümesi olduğunu ifade eden Strauss-Kahn, ekonomisi aşırı ısınan gelişmekte olan ülkelerin para politikasını sıkılaştırması ve ekonomiye sağladığı mali destekleri kaldırmasının uygun olacağını söyledi.
Yukarı