Dün Piyasayı Etkileyen Gelişmeler

05.04.2011

BDDK'nın 25 Mart haftalık bültenine göre kredilerin yıllık büyüme hızı bir önceki hafta %36.1 olan seviyesinden %34.5'e geriledi. Yavaşlama kurumsal kredilerden kaynaklanırken (%37.8'den %35.2'ye geriledi) tüketici kredilerindeki büyüme artışı hafif yükseldi (%40.4'ten %40.6'ya). Yıl başından bugüne krediler %5.6 büyürken, mevduat büyümesi %1.4 olarak gerçekleşti. Son munzam karşılık artışının tüketici kredisi büyümesine takip eden haftalarda etki yapmaya başlamasını bekliyoruz.
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Brezilya ekonomisinin hızlı büyüyeceğine ve kamu harcamalarının azalacağına dikkat çekerek ülkenin yatırım yapılabilir seviyede olan kredi notunu "BBB- "den "BBB"ye bir kademe daha yükseltti ve görünümün ise durağan olduğunu açıkladı. Brezilya reali, Fitch'in not artırımına rağmen dün %0.06 değer kaybetti.
Petrol fiyatları dünkü yükselişin ardından biraz geriledi, ancak Libya ve Yemen'deki gerginlik ile Nijerya'da seçimlerin ertelenmesine bağlı olarak 2.5 yılın en yüksek seviyesine yakın seyretmeyi sürdürüyor.

Yukarı