Dün Piyasayı Etkileyen Gelişmeler

10.03.2011

HSBC Küresel ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Selim Kervancı, Türk bankacılık sektöründe yeni bir ortaklıkla ilgili yürüttükleri bir işlem olduğunu belirterek, halka açık olmayan yabancı bir banka tarafından yetkilendirildiklerini söyledi. Tekstilbank ve Şekerbank konuya ilişkin gündemlerinde böyle bir yetkilendirmenin olmadığını açıklarken, Bank Asya tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Söz konusu habere ilişkin tarafımızca herhangi bir yorum yapılması uygun görülmemektedir" denildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, petrol fiyatlarının yüksek seviyede kalması halinde Türkiye'nin notunun yatırım yapılabilir seviyeye gelmesinin biraz daha zor olacağını belirterek, büyüyen cari açık sorununun da çözülmesi gerektiğini açıkladı. Fitch, Türkiye'nin kredi notunun seçim sonrasına kadar yatırım yapılabilir seviyeye gelmesinin olası olmadığını söyledi.

TCMB Başkanı Yılmaz: "Yatırım talebi önümüzdeki dönemde de güçlü seyir izleyecek. Veriler birikiyor gelecek PPK'da veriler değerlendirilecek, ilave tedbirler alınması gerekirse alınacak" dedi.

Yukarı