Dün Piyasayı Etkileyen Gelişmeler

10.02.2011
  • Kredi derecelendirme kuruluşlarından JCR, Türkiye için şu anda not artırımı pozisyonunda olmadıklarını söyledi ve yüksek cari açığın içsel faktörler nedeniyle hâlâ canlı olduğuna dikkat çekti. Fitch ise hazırladığı raporda Türk bankalarının not görünümlerinin genel olarak pozitif oluduğunu belirtti. Raporda Türkiye ekonomisinin 2010´da %8, 2011'de %5 büyümesinin beklendiği belirtilirken bankaların kredi büyümesi hacmi ise 2010 ve 2011 için %25 olarak tahmin edildi.
  • ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Mısır hükümetine 30 yıldır yürürlükte olan olağanüstü hal yasalarının derhal kaldırılması yönünde bir çağrı yaparak kamuoyu önünde ilk kez bu kadar açık bir talepte bulunmuş oldu.
  • Enerji Bakanı Taner Yıldız olası petrol sahalarının alımı konusunda Venezuellalı meslektaşı ile görüşmelere başlıyor. Görüşmelerin üç gün sürmesi bekleniyor.
  • Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun özelleştirme kapsam ve programına alınarak "satış" yöntemiyle özelleştirilmesi kararlaştırılan Hazine Müsteşarlığı'na ait iştirak hisselerinin özelleştirilmesi için süre 31 Aralık 2012'ye kadar uzatıldı.
Yukarı