Dün Piyasayı Etkileyen Gelişmeler

25.01.2011
  • Reel sektor güven endeski bir önceki aya göre %6,7 artarak 113,6 puan oldu. Mayıs ayından beri yakaladığı en yüksek noktaya ulaşan endeks, Aralık ayındaki %1,1'lik düşüş trendini geri çevirdi. Endeskteki bu güçlü seyrin yılın ilk çeyreğindeki olumlu ekonomik beklentilerin ışığında geliştiğini düşünüyoruz. Ancak sonuçların ne kadar lira'nın zayıflaması ve Merkez Bankası'nın kredi büyümesini dizginlemek için aldığı kararları yansıttığı konusunda şüphelerimiz var. Diğer taraftan, güçlü bir 4. çeyreğin ardından yılın ilk çeyreğine dair yavaşlama sinyalleri de henüz almıyoruz.
  • Merkez Bankası'nın açıkladığı veriye göre, kapasite kullanım oranı (KKO) Ocak ayında beklentilerin altında %74,6 olarak gerçekleşti. Son 4 ayın en düşük seviyesini kaydeden kullanım oranı, bizim %74,7'lik beklentimize paralel gerçekleşirken, %75,7'lik piyasa öngörüsünün ise altında kaldı. İmalat sanayi endeksindeki 1 puanlık düşüş mevsimsel faktörler nedeniyle gerçeşti . Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise, bir önceki aya göre 0.1 puan artarak yüzde 77.2 seviyesine çıktı. Mal gruplarına göre incelendiğinde ise, tüketim malları geçen yılın aynı ayına göre 2 puanlık azalışla %72,5'e düşerken, en yüksek kullanım oranı ara malları kategorisinde %77,5 ile gerçekleşti. Yatırım mallarında ise %71,9 seviyesiyle en düşük kapasite kullanım seviyesi kaydedildi. Mevsimsellikten arındırılmış rakamların yatay seyretmesinden dolayı, Ocak ayı verisinin ekonomideki iyileşmenin zayıfladığına dair bir sinyal olarak algılamıyoruz. Ancak diğer taraftan, tüketim mallarının oldukça zayıf performansını, büyümedeki yapısal dengesizliği teyit ettiğini düşünüyoruz.
  • Merkez Bankası Perşembe günü gerçekleştirdiği faiz indiriminin ardından, bugün Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarını; vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplar için %8'den %12'ye, 1 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları için %8'den %10'a, 3 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları ve özel fon havuzları için yüzde 7'den yüzde 9'a ve mevduat/katılım fonu dışındaki diğer yükümlülükler için %8'den %9'a yükseltti. Düzenleme 4 Şubat tarihinden itibaren geçerli olurken, zorunlu karşılıklar ise18 Şubat'tan itibaren tesis edilmeye başlanacak. Bu çerçevede Merkez Bankası'nın mevcut verilere göre piyasadan yaklaşık 9,8 milyar liranın çekmesi bekleniyor. Merkez Bankası'nın açıkladığı zorunlu karşılık oranı piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Vadelere göre ağırlıklandırarak hesapladığımız zorunlu karşılık artışı 215 baz puana ulaşıyor. Diğer tarafatan Öte yandan piyasadan çekilen likidite miktarı ise Banka'nın para politikasının nette sıkılaştırıcı olacağı yönündeki mesajını doğrular nitelikte.
Yukarı