Bu gece piyasalarda olacaklara dair saatlik bazda bakış...

23.06.2016

Yarın çok özel bir güne uyanacağız. Bir süredir Brexit ile yatıp kalkıyorduk. Şimdi o gün geldi çattı. İngiliz seçmenler sandığa giderek bugün oy kullanıyorlar. Sonuçlar bu gece Türkiye saati ile 02:00'den itibaren gelmeye başlayacak. 

Citibank ve Bloomberg raporunda sonuçların açıklamasına dair kronolojiyi aşağıdaki gibi vermişler. Ben de o rapora bağlı kalarak olabilecekleri aşağıda Türkiye saatine uyarlayarak saat saat vermeye çalıştım:

  •        02:00 saatlerinde ilk sonuçlar Scilly ve Gibraltar gibi küçük nüfuslu yerleden gelecek. 
  •        02:30'dan sonra Sunderland ve Newcastle gibi daha yüksek nüfuslu yerlerden gelecek. Bu arada hatırlatmak lazım anketlerde bu bölgeler genellikle Brexit'ten yana çıkmışlardı. Yani ilk sonuçlarda "evet" daha baskın çıkarsa paniğe kapılmayın. Bu beklenen bir durum
  •        03:00 gibi Kuzeybatı bölgesi olan Oldham'dan sonuçlar gelmeye başlayacak. Bu bölge de anketlere bakılırsa "evet" yanlısı
  •        03:30 gibi Basildon, Stockport, Merthyr bölgelerden sonuçlar gelecek. Bu bölgeler de anketlere göre AB'den ayrılma yanlısı.
  •        05:00 gibi 140 bölgede sayımlar tamamlanmış olacak. Yani bu saatte eğilimin hangi yönde olduğu kabaca şekillenmeye başlayacaktır. 
  •        06:00 civarında 100 bölgeden daha sonuçlar gelecek. Bu bölgelerin arasında K. İrlanda ve Birmingham gibi yüksek nüfuslu bölgeler de var. Yani bu saatte artık durum daha da açık olmaya başlayacaktır.
  •        07:00 saatlerinde Glagow, Manchester ve Liverpool sonuçları gelecek. 
  •        08:00'da Leeds ve Bristol 
  •        09:00 olduğunda Arun, Wavenes ve Harborough sonuçları gelecek

Bu saatler bize şunu net şekilde söylüyor:

FX piyasasında gece saatlerinde Brexit yanlısı oylar gelmeye başlayınca çarşı biraz karışacak. Spreadler açılacak. Riskli pozisyonda olan pozisyonların otomatik stop olması durumunda tüm teminatı sıfırlayıp hatta eksiye getirebilecek riskli saat aralığı sabah 06:00'ya kadar, hatta daha bile fazla (sonuç hala netleşmemişse o saate kadar) sürebilir.

Asya piyasaları ise 02:00 gibi açılmaya başlıyor. Listed denilen organize borsalar ilk dalgayı bu saatlerde almaya başlayacak. 06:00'ya kadar oralarda da likiditenin düşük oynaklığın yüksek olduğu bir hava büyük ihtimalle hakim olacaktır. Biz ise içeride sabah 09:00'da tüm sonuçların netleştiği bir dünyaya uynacağız. Bu bakımdan FX ya da yurdışında pozisyon almayan taraftaysanız daha şanslı olacaksınız. Çünkü öldürücü olan ani oynaklıklar büyük ölçüde bitmiş olacaktır. Bu saatten sonra fiyatlama şoku (o da eğer olacaksa) yaşanacaktır.

Ve'l hasıl-ı kelam; eğer piyasa riskini alıp pozisyon ile yeni güne yüksek kaldıraç ile girme taraftarıysanız. Siz siz olun fazla fazla teminatı hesabınızda bulundurun ki oynaklığın arttığı saatlerde pozisyonunuz doğru yönde bile olsa sabah uyanadığınızda otomatik stop yüzünden büyük zarar ile karşılaşma olasılığı ile yüzyüze kalmayın.

Biz Türk seçmeni olarak sandığa oy atarken "hayırlı olsun" deriz. İngilizler ne der bilemiyorum ama umarım verilen karar hepimiz için hayırlısı olur...

Ekli Dosyayı İndir
Dr. Nuri  SEVGEN / Türev Ürünler Müdürü
Yukarı