BIST Piyasa Beklentisi

28.05.2013

Geçtiğimiz haftayı %0.99 değer kaybı ile tamamlayan BIST100 Endeksi, yeni haftaya yurt dışı piyasalardan negatif yönde ayrışarak başladı. ABD ve Londra piyasalarının kapalı olduğu günde Avrupa borsaları %0.46 değer kazanırken, BIST100 Endeksi %0.52 geriledi. Endeksin değer kaybında %1.88 oranında düşen bankacılık sektörü hisseleri etkili olurken, Sanayi Endeksi geçtiğimiz hafta olduğu gibi dün de %0.31 değer kazanarak kapandı. GARAN ve AKBNK hisselerindeki sırasıyla %2.73 ve %1.90 oranındaki düşüşler, günü 469 puan değer kaybı ile tamamlayan Borsa İstanbul'u 481 puan negatif yönde etkiledi.

TCMB finansal istikrarın korunması ve parasal aktarım mekanizmasının daha da güçlendirilmesi amacıyla kredili mevduat hesaplarında (KMH) faiz oranları için bir üst sınır belirledi. Buna göre KMH hesaplarında uygulanacak akdi ve gecikme faiz oranları kredi kartı işlemlerinde uygulanan oranları geçemeyecek, uygulama 27 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olacak. Bankalar tarafından kredi kartlarına en yüksek aylık faiz oranı %2.22, gecikme faiz oranı ise %2.72 seviyesinde uygulanıyor. Toplam KMH büyüklüğünün 10 milyar TL olduğu ve KMH faiz oranlarının bankadan bankaya değiştiği dikkate alındığında, bankacılık sektörünün toplam kârını kabaca %3.0-%5.0 civarında negatif etkileyeceğini hesaplıyoruz. 1Ç13 mali tablolarına göre KMH/krediler oranı en yüksek olan VAKBN hisseleri dün %3.8 düşerek söz konusu habere en fazla tepki veren hisse oldu.

Bu haftanın veri takviminde içerde Perşembe günü Mayıs ayı tüketici güven endeksi ve finansal istikrar raporu, Cuma günü ise Nisan ayı dış ticaret verileri ile Haziran, Temmuz, Ağustos dönemi Hazine iç borçlanma stratejisi takip edilecek. Geçtiğimiz hafta Fed'in tahvil alımlarını azaltabileceği yönündeki beklentiler ile küresel piyasaların yön arayışına girdiğini tahmin ediyoruz. Bu bağlamda özellikle ABD'de açıklanacak olan olumlu ekonomik verilere piyasaların ne yönde tepki vereceğinin önemli olacağını düşünüyoruz.

Bugün Asya borsalarında son dönemdeki sert değer kayıplarına tepki niteliğinde hafif yükseliş eğilimi mevcut. ABD vadelileri %0.40 artıda işlem görüyor. İngiltere piyasalarının yeniden işleme açılacağı Avrupa'da ise borsaların güne %0.45 oranında yükselerek başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faiz oranı dün 4 baz puanlık değişimle %5.23'ten kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.26 seviyesinde işlem görüyor.

Endeksin güne hafif artıda başlamasının ardından, yatay bir seyir izleyeceğini tahmin diyoruz.

Bugün Açıklanacak Veriler

09.45 FR Tüketici Güveni Mayıs (B: 85)
10.00 TR Yapı İzinleri 1Ç13
16.00 ABD S&P Case Shiller Mart (B:10.2%)
17.00 ABD Tüketici Güveni Mayıs (B:71)
17.00 ABD Richmond FED İmalat Mayıs (B:2)
17.00 ABD Dallas FED İmalat Mayıs

Yukarı