BIST Piyasa Beklentisi

22.04.2013

Piyasa Beklentisi
Geçtiğimiz haftanın ilk günlerinde hafif alıcılı bir seyir izleyen ve 85.911'e kadar yükselen BIST 100 endeksinde hafta ortasından sonra hava ters dönerken, özellikle Persembe günü satısların hız kazandığı görüldü. Cuma günü 82.323'e kadar gerileyen BIST100 Endeksi haftanın son seansında gelen alımlar ile bir miktar toparladı ve endeks haftayı % 1.53 oranında değer kaybıyla 83.285 seviyesinden tamamladı.
Yurtdısı piyasalarda, özellikle Avrupa borsalarında yasanan sert değer kayıplarına nazaran daha pozitif bir seyir izleyen endekste satısların sınırlı kaldığı görüldü. Petrol fiyatlarındaki düsüsün cari açığa olumlu etki yapacağı beklentisinın yanında Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun faiz kararı geçen haftanın olumlu gelismesi olurken, TTKOM ve TCELL'in 2013 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarının beklentilerin üzerinde gelmesi ise diğer olumlu gelismeler oldu.
Yurtdısı piyasalarda ise en dikkat çekici gelisme Altın fiyatlarında oldu. Altının ons fiyatının 1321$ dolara kadar gerilemesi küresel bazda sok etkisi yaratırken, emtia fiyatlarındaki gevseme madencilik sektör hisselerinde baskı yarattı ve Avrupa borsalarında gevsemeyi hızlandırdı. Diğer olumsuz haber ise Egan Jones'un Almanya'nın kredi notunu "A+"dan "A"ya indirmesi ve görünümünü ise negatif
olarak açıklaması oldu. ABD'de ise açıklanan ekonomik verilerin yanı sıra 1. çeyrek bilanço rakamları piyasalar üzerinde etkili oluyor.
Haftanın ilk gününde Altın fiyatlarında tepki hareketinin etkili olduğu görülüyor. Sabah saatleri itibarıyla altının ons'unda %1.04 oranında yükselis ile 1418$ seviyelerinde islemler oluyor. Brent petrolde ise yükselis hareketi daha sınırlı kalıyor. Euro/Dolar paritesi ise 1.3060 seviyelerinde.
Bugün Asya borsalarında sabah saatlerindeki karısık seyir etkili oluyor. Nikkei ve Sensex endekslerinde %1.69 ile %0.29 arasında yükselis görülürken, Shanghai endeksinde %0.47'lik değer kaybı görülüyor. ABD vadelileri %0.40 artıda islem görüyor. Avrupa borsalarının güne alıcılı baslaması bekleniyor. Gösterge tahvilin %5.56 seviyesinden kapanmasının ardından haftaya tezgâhüstü piyasada %5.53-%5.57 aralığında islem görüyor.
Haftaya alıcılı baslamasını beklediğimiz endekste 83.800-83.900 bandı gün içi islemlerde ilk direnç konumda olacaktır. Tepki hareketlerinin güçlenebilmesi için 83.900'ün üzerinde kapanıs gerçeklesmeli.

Yukarı