BIST Piyasa Beklentisi

18.04.2013

Dün alıcılı bir başlangıç sonrasında yön konusunda kararsız seyreden BIST100 Endeksi, günü %0.36 oranında sınırlı değer kaybı ile 84.397 seviyesinden tamamladı. Hisse bazlı hareketlerin öne çıktığını günde bankacılık sektör hisselerinde yaşanan %1.17 oranındaki değer kaybı endeks üzerinde baskı oluşturdu.
Banka hisselerinde satış baskısı hissedilirken, Holding, Telekom ve Otomotiv hisselerindeki olumlu seyir endeksteki geri çekilmeyi sınırladı. Para piyasasında Dolar/TL kurunda parite kaynaklı değer artışı görülürken, PPK kararı sonrası %5.46 seviyesine geri çekilen gösterge tahvil dün %5.57 seviyesinden günü tamamladı.
Avrupa borsalarında ise %1 ile %2 arasında yaşanan değer kayıpları karşısında BIST100 Endeksi nispeten güçlü kalmayı sürdürdü. ABD borsalarında ise emtia piyasalarında yaşanan değer kayıplarının madencilik sektör hisselerine satış olarak yansıması sonucu değer kayıpları görüldü. Avrupa borsalarında yaşanan %2 oranındaki düşüşün sebepleri arasında kredi derecelendirme kuruluşu Egan Jones'un Almanya'nın kredi notunu indireceği spekülasyonu etkili oldu. Nitekim bugün Egan Jones Almanya'nın kredi notunu "A+"dan "A"ya indirdiğini açıkladı, görünümünü ise negatif olarak belirledi. Avrupa'nın ayakta kalan kalelerinden olan Almanya'nın notunun indirilmesi son günlerde negatif yönde hareket eden Avrupa piyasalarındaki baskının artmasına neden oldu.
Bugün Asya borsalarında karışık seyir etkili oluyor. Nikkei ve Hang Seng Endekslerinde %0.75 ve %0.17 oranında değer kayıpları yaşanırken, Sensex Endeksi %0.40 yukarıda. ABD vadelilerinde ise dün yaşanan düşüş sonrasında zayıf tepki denemeleri görülüyor. Avrupa borsalarının güne bir yükseliş ile başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün %5.57 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.56-%5.59 aralığında işlem görüyor. Son günlerde piyasalar tarafında yakında takip edilen Altın'ın Ons'u ise %0.82 oranında değer kaybı ile 1365$ seviyelerinde.

Güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste 84.300 desteğinin korunacağını düşünüyoruz.

Bugün Açıklanacak Veriler
11.30 İngiltere Perakende Satışlar (B:-0.7%)
15.30 ABD İşsizlik Başvuruları (B:347 Bin)
17.00 ABD Philedelphia İmalat (B:3.3)
17.00 ABD CB Öncü Gösterge (B:0.1%)
Kocherlakota, Lacker, Raskin Konuşmaları
G20 Maliye bakanları toplantısı

Yukarı