BIST Piyasa Beklentisi

25.03.2016

Güne satıcılı bir açılış yaptıktan sonra, TCMB'nin faiz koridorunun üst bandını indirmesiyle beraber alış tarafına geçen BIST-100 endeksi dün günü pozitif kapatarak iki günlük kâr realizasyonunu sonlandırdı. Endeks %1,21 değer kazanarak 81.358 seviyesinden günü tamamladı. Alışların bankalar temelinde olduğu günde bankacılık endeksi %2,2, sanayi endeksi ise %1 yükseldi. Hacim ise hafta başından bu yana süregelen güçlü seyrini yeni güne taşıyamadı. Dolar/TL kuru ise yukarı yönlü hareketi sonrası PPK toplantısı ile beraber yüksek bir volatiliteye maruz kalsa da, 2,8911 zirvesine ulaştıktan sonra aşağı yönlü baskıyla günü 2,8772 seviyesinden tamamladı.
Dün piyasaların gözü kulağı TCMB'de idi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresinin dolması öncesindeki son toplantısında piyasa beklentisi ağırlıklı olarak "faizlerin değişmeyeceği" yönünde oluşmakta idi. Ancak üst bantta 25 ila 50 bp. arasında indirim bekleyen analist ve ekonomistler de bulunuyordu. Merkez Bankası, üst bandı 25 bp. indirerek %10,5'e çekti; %7,5 olan politika faizi ve %7,25 olan alt bantta ise değişikliğe gitmedi. Söz konusu karar piyasalarca olumlu karşılanarak piyasalarda alışların yeniden başlamasına neden oldu.
Diğer açıklanan verilerde ise ABD'nin hizmet PMI'ı öncü verilere göre Mart ayında 51,1 ile beklentilerin hafif altında kalırken işsizlik maaşı başvuruları 265 bin kişi ile beklentiler dahilinde gerçekleşti. Dayanıklı tüketim malları siparişlerinde çekirdek verinin (ulaştırma hariç) Şubat ayında beklentilerden daha sert şekilde %1 düşüş göstermesi de piyasalara yurtdışı kaynaklı destek olan diğer önemli gündem maddesi oldu.
Haftanın son işlem gününde Paskalya tatili nedeniyle ABD ve Avrupa borsaları dışında Asya borsalarının da bir kısmı kapalı. İki büyük Asya borsası olan Çin ve Japonya ise işlem görüyor. Bu nednle veri akışının zayıf olacağı günde öğleden önce saat 10:00'daki Türkiye Mart ayı Ekonomik Güven Endeksi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD'de yoğun ve önemli bir veri akışı var. 4Ç15 döneminin son tahmin yıllıklandırılmış GSYH verisi ve Fed'in faiz artırım sürecinde yakından izlediği PCE (Kişisel tüketici harcamaları) verileri dikkatleizlenecek. Özellikle PCE diğer büyük piyasaların kapalı olduğu günde kur temelli volatiliteyi derinleştirebilir.
Yurtdışı piyasaların kapalı olacağı günde Japonya ve Çin borsalarındaki hareketler ve petrol fiyatlarında dün 17:45 sonrası görülen pozitif seyir yeni güne dair yukarı yönlü beklentiyi canlı tutmaktadır. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin karışık bir seyir gösterdiği piyasalarda Lira gücünü korumaya çalışıyor.
Teknik olarak tepki alımlarının devamını beklediğimiz endekste 82.000 ilk direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu direncin aşılması halinde yükseliş hareketi ivme kazanarak 82.40083.500 üst dirençlerine hareket edebilir. 80.800 ve 80.100 ise kısa vadeli ilk destekler olarak karşımıza çıkıyor.

Yukarı