BIST Piyasa Beklentisi

17.03.2016

Piyasa Beklentisi

Salı günü görülen realizasyonun ardından yeni güne hafif tepki alımlarıyla başlayan endeks, ikinci seansta açıklanan ABD verilerine kadar kararsız ve volatil bir bantta seyretti. ABD verileri sonrası enflasyonist beklentilerin artmasıyla beraber satış baskısının bir miktar artmasıyla beraber gevşeyen BIST-100 endeksi sanayi üretimi sonrası bir miktar toparlandı. Endeks günü %0,43 artışla 79.369 seviyesinden tamamlarken, Mart ayı başından bu yana ilk defa 4 mlr TL sınırının altında 3.9 milyar TL'lik hacim gerçekleştirdi.
ABD'nin Şubat ayı TÜFE verisi, Fed'in kararına ilişkin beklentilerde bir miktar endişeye neden olacak şekilde açıklanınca fiyatlamaları negatif etkiledi. Yıllık manşet enflasyon %0,9'un üzerinde %1 olarak açıklanırken, yıllık çekirdek enflasyon da beklentileri aşarak %,3 oldu. Ardından açıklanan Sanayi üretimi verisi ise beklentilerden fazla daralınca, TÜFE verisinin negatif fiyatlaması bir miktar zayıflayarak yeniden piyasaları pozitife çevirdi.
En önemli gündem maddesi olan Fed'in FOMC toplantısında %0,25-%0,50 faiz bandında bir değişikliğe gidilmedi. Ancak makroekonomik projeksiyonlarda ve toplantı notlarında, Aralık ayında yapılan 4 faiz değişikliği'nin, 2'ye revize edilmesi ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın basın toplantısında "güvercin" açıklamalarda bulunması önce para birimleri ve emtialar, ardından ise endeks vadelileri ve Asya-Pasifik borsalarında "sert olumlu" fiyatlamalar ile kendini gösterdi.
Haftanın yoğun gündemi sonrası önemli bir veri akışı kalmadı. Gün içerisinde takip etmeye değer veriler saat 12:00'daki Euro Bölgesi enflasyon verisi ile 14:00'da İngiltere Merkez Bankası (BoE)'nin faiz kararı olarak karşımıza çıkıyor. BoE'den faizlerde ve varlık alım programında herhangi bir değişiklik olması beklenmiyor. Öğleden sonra ise ABD'de 14:30 işsizlik maaşı başvuruları ve 16:00 Öncü göstergeler endeksi yakından izlenecek.
Fed sonrası fiyatlamaların tamamı gelişmekte olan piyasalar lehine oluşuyor. İlk etapta gelişmekte olan ülke para birimlerinde USD'ye karşı sert değer kazanım eğilimi, TL cephesinde de kendini göstermiş durumda. Karar ile beraber sert şekilde 2,88'e çekilerek düşüşünü hızlandıran USD/TL seans açılışı itibarıyla 2,86-2,87 bandında stabilize olmaya çalışıyor. Petrol ve Altın(Ons) fiyatlarının da yukarı ivmesini hızlandırdığı günde, Asya borsaları Japonya hariç alıcılı seyrediyor. ABD vadelilerinin pozitif seyrettiği günde Avrupa borsalarının da alıcılı açılması bekleniyor. ABD'de işlem gören Türkiye ETF'lerinin %2 üzerinde değer kazancı yeni güne ilişkin olumlu beklentilere destek olmaktadır.
Güne olumlu havanın etkisiyle sert yükseliş ile açılan endekste uzun vadeli düşüş trendinin üst bandı konumunda olan 80.200'e kadar yükselişler görülebilir. Trendin devamı açısından bu direnç üzerinde kapanışlar gerçekleşmeli. Aksi takdirde kâr satışları etkili olabilir. 80.200 üzerindeki hareketlerde 81.100-81.500 üst dirençleri izlenecektir.

Bugün Açıklanacak Veriler

12:00 Euro Bölgesi TÜFE-Aylık Şub. Nihai (Bekl: %0,1)
12:00 Euro Bölgesi TÜFE-Yıllık Şub. Nihai (Bekl: -%0,2)
12:00 Euro Bölgesi Çekirdek TÜFE-Aylık Şub. Nihai (Bekl: %0,1)
14:00 İngiltere BoE Faiz Kararı (Bekl: %0,5-Sabit)
14:30 ABD Cari İşlemler Dengesi 4Ç15 (Bekl: -$118 mlr)
14:30 ABD Philadelphia Fed İş Dünyası Görünümü (Bekl: -1,5)
14:30 ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları (Bekl: 268 Bin)
16:00 ABD JOLTS İş İmkanları Oca. (Bekl: 5.5 mn)
16:00 ABD Öncü Göstergeler Endeksi Şub. (Bekl: %0,2)
Euro Bölgesi ile Türkiye'nin "Mülteciler" konulu görüşmeleri başlıyor.

 

Yukarı