BIST Piyasa Beklentisi

04.03.2016

Piyasa Beklentisi

Hafta başından bu yana takip ettiğimiz küresel iyimserliğin dün açılışta da devam etmesiyle birlikte 77.000 seviyesinde açılan endeks 77.500 seviyesinden gelen kâr satışları sonrası hızla geriledi ve günü %0,05 gibi oldukça sınırlı bir değişimle 76.828 seviyesinde kapattı. Piyasayı ayakta tutan unsur bankalar oldu. Bankacılık endeksinin %0.26 değer kazanırken, aynı oranda değer kaybeden sanayi hisseleri piyasaların yatay kapanış göstermesine neden oldu.
Oldukça yoğun bir veri takviminin olduğu günü geride bıraktık. En önemli gündem maddesi hiç şüphesiz Şubat ayı enflasyonu idi. Aylık bazda %0,02 daralarak sürpriz yapan enflasyon, yıllık bazda %8,78 ile bizim beklentimizin üzerinde, piyasa beklentisinin ise yaklaşık 1 puan altında geldi. Veri sonrası piyasalarda alıcıların güçlendiğini gördük. Hizmet cephesine ilişkin PMI endeksleri ise Avrupa'dan gelmeye başlamıştı. Almanya ve Euro Bölgesi Hizmet cephesinde pozitif gelişmeler gösterirken, ABD'de Markit Hizmet PMI'i 49,7 ile beklentilerin altında kaldı. Ancak piyasaların daha yakından takip ettiği ISM imalat dışı endeksi 53,4 ile beklentilerin üzerinde kaldı. Ancak istihdam alt endeksi 49.7 ile "50" kritik eşiğinin altına kırılınca hafta boyunca istihdam piyasası için görülen olumlu bakış bir miktar zayıfladı. Diğer verilerde ise ilk işsislik maaşı başvuruları 278 bin kişi ile beklentileri aşarken, fabrika siparişleri ve dayanıklı tüketim malları siparişleri beklentileri karşılayamadı. 4. çeyrek birim istihdam maliyetleri ise %3,3 ile tahminlerden daha zayıf bir büyüme gerçekleştirdi.
Seans arasına kadar yurtiçi gündemi izleyeceğimiz haftanın son işlem gününde ana gündem hiç şüphesiz öğleden sonra saat 15:30'da ABD'den gelecek istihdam dataları olacak. 10:00'da TCMB'nin aylık enflasyon değerlendirme raporu açıklanacak. 14:30'da ise reel efektif döviz kuru takip edilecek. Saat 15:30'da gelecek olan ABD istihdam verilerinde ise esas odak noktası tarım dışı istihdam (TDİ) ve ortalama saatlik kazançlar (OSK) cephesinde olacak. TDİ beklentileri 188 bin seviyesinde oluşurken, hafta başında istihdamı destekleyen gelişmelerin bir miktar sekteye uğraması, beklentileri de hafif aşağı yönlü revize etmiştir. OSK'ın ise aylık %0,2 artış göstermesi bekleniyor. Şüphesiz, beklentilerin üzerinde veriler gerek enflasyonist gerek istihdam piyasasını destekler nitelikte olacağından gelişmekte olan piyasalar açısından "NEGATİF" fiyatlanacaktır.
İlk fiyatlamalar ise kur cephesinde zayıf değişimlerin olduğuna, borsaların ise alış eğilimli olduğuna işaret ediyor. Lira'nın dünkü kapanışına yakın seviyelerdeki seyri, gelişmekte olan ülke paralarının USD karşısındaki değer kazanımı eğilimine bakılacak olursa BIST-100 açısından iyimserliği bir miktar sınırlıyor. Asya borsalarının alıcılı, ABD vadelilerinin yükseliş eğiliminde olduğu günde, petrol fiyatlarının yukarı seyri ve Avrupa borsalarının açılış seyri küresel piyasaları destekleyecektir.
Hafif alıcılı açılış beklediğimiz endekste, 77.500-77.700 bandı gün içi işlemlerde ilk direnç olarak takip edilecek. Günlük grafiklerde güçlü konumunu sürdürüyor. Saatlik grafiklerdeki güç kaybı ise kâr satışları ihtimalini artırıyor. 76.400 ve 76.250 destekleri de olası geri çekilmelerde izlenecek. Öte yandan 200-günlük (üssel) hareketli ortalamaların üzerinde gerek sanayi gerek BIST-100 endeksinin kapanışlarını güçlendirmesi de yukarı yönlü hareketi teknik anlamda destekliyor. Bankacılık endeksi de söz konusu seviyeyi aşma çabasını sürdürüyor.

Bugün Açıklanacak Veriler

10:00 Türkiye TCMB Aylık Enflasyon Değerlendirmesi Şub.
10:00 Türkiye İşgücü Maliyetleri Endeksi 4Ç15 (Önck: %4,2)
11:00 İtalya GSYH Büyüme - Yıllık 4Ç15 (Bekl: %1)
14:30 Türkiye Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi Şub. (Ö: 99,25)
15:30 ABD Dış Ticaret Dengesi Oca. (Bekl: -$44 mlr)
15:30 ABD Tarım Dışı İstihdam Şub. (Bekl: 188 bin)
15:30 ABD İşsizlik Oranı Şub. (Bekl: %4.9)
15:30 ABD Ortalama Saatlik Kazançlar-Aylık Şub. (Bekl: %0,2)

 

 

Yukarı