BIST Piyasa Beklentisi

22.02.2016

Geride bıraktığımız hafta alım iştahının yüksek olduğu bir dönem olurken, özellikle Çarşamba günü gerçekleşen güçlü değer kazanımı, endeksin haftalık bazda da değer kazanımı ile kapatmasına neden oldu. BIST-100 endeksi Cuma günü gerçekleşen %0,59'luk geri çekilmeye karşın, haftalık bazda %2,93'lük değer kazanımı ile kapanışı 73.015 seviyesinde gerçekleştirdi.
Geçtiğimiz haftanın gündeminde petrol görüşmeleri ve ABD'den gelen enflasyon verileri ön plana çıkmıştı. Özellikle Cuma günü açıklanan TÜFE verileri hafif bir toparlanma eğilimi gösterse de net bir iyileşme ortaya koyamadı. Bu nedenle olası negatif etki yaklaşık 300 puanla sınırlı kaldı. ABD'de yıllık enflasyon manşet olarak %1.4, çekirdek olarak %2.2 seviyesinde gerçekleşti. Öte yandan sabah saatlerinde açıklanan veriler Japonya ve Çin'de öncü verilere göre İmalat cephesinin ivme kaybettiğine işaret etti.
Yurtiçinde TCMB PPK toplantısının, yurtıdşında ise ABD revize büyüme ve kişisel tüketici harcamaları, Almanya'nın büyüme ve enflasyon ile Euro Bölgesi'nin enflasyon verilerinin takip edileceği haftanın ilk işlem gününde geçici İmalat ve Hizmet PMI verilerini takip ediyor olacağız. Almanya saat 10:30'da, Euro Bölgesi ise 11:00'da söz konusu verileri açıklayacak. 16:45'de ise ABD'nin öncü İmalat PMI verisini izleyeceğiz. Yurtiçinde ise hazine ihaleleri takip edilecek. Analist ve ekonomistler, yarın ki TCMB toplantısından ise herhangi bir faiz değişikliği beklemiyor.
Rusya cephesinden gelen "1 Mart'ta üretim kotasını dondurma görüşmelerinin tamamlanması konusunda anlaştık" açıklamasıyla beraber petrol fiyatlarında yukarı hareketler güçlendi. Söz konusu hareket küresel piyasalarda da alım iştahını artırdı. Olumsuz PMI verilerine rağmen Japonya ve Çin öncülüğünde yükselen Asya piyasalarına ek olarak ABD vadelilerinin de Cuma günkü kapanışımız sonrası değer kazandığını görmekteyiz. Bununla beraber küresel iyimserlikten Avrupa piyasalarının da açılışta nasibini alması bekleniyor. Yurtiçi özelinde 2,95'lere kadar gerileyen USD/TL kuru, Dolar karşısında değer kazanan kırılgan ülke para birimleri içerisinde pozitif ayrışmaktadır.
Alıcılı başlayan endekste günlük bazda göstergelerin olumlu konumu iyimserliği teknik anlamda da destekliyor. 72.700 desteği üzerinde hareketin güçlenmesini beklediğimiz endekste 73.500 direnci üzerinde 73.900 ve 74.800 takip edilecek.

Yukarı