BIST Piyasa Beklentisi

09.02.2016

BIST-100 endeksi dün güne satıcılı başladıktan sonra, küresel piyasalarda bankacılık hisseleri öncülüğünde başlayan sert satış dalgası ile beraber aşağı yönlü ivmesini artırdı. BIST-100 endeksi dün günü %2,96 düşüşle 72.005 seviyesinden kapatırken, Bankacılık endeksinde kayıplar %3,71'e kadar ulaştı. Endeksin dünkü düşüşü, 24 Kasım'dan bu yana görülen en sert günlük değer kaybına işaret etti. Söz konusu düşüşler, 5 mlr TL gibi güçlü bir hacimle gerçekleşirken, günlük hacim 10 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
Sert satışlar için analistler, küresel endişelere vurgu yapmaktalar. Özellikle Avrupa'da bankacılık sektörünün kârlarına ilişkin endişelerin temelinde ciddi satışlar görüldüğü fikri piyasa profesyonelleri arasında daha ön plana çıkmaktadır. Öte yandan Yunanistan ile kreditörlerin anlaşma zemininden uzaklaştığına ilişkin spekülasyonlarda söz konusu satışları desteklemiştir. Neredeyse tüm Avrupa borsalarının %3'lerin üzerinde geri çekilerek rekorlar kırdığı görülürken, Atina borsası %7,87 ile Kasım 1989 sonrası en düşük seviyesine geldi.
Yoğun bir veri takviminin olmadığı günü geride bırakırken yurtiçinde sanayi üretimi, yurtdışında ise Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni takip edildi. Sanayi üretimi aylık bazda beklentileri aşamazken, 2015'te %4,5 seviyesinde gerçekleşti. Sentix yatırımcı güveni ise Ocak ayında 6 seviyesinde açıklanarak beklentilerin de altında kaldı ve endişeleri artırdı. Bugün özelinde yurtiçinde saat 10:00 Ocak ayı Perakende Satışlar ve 17:00'de ABD'de Aralık ayı toptan stok ve satış verileri dışında önemli bir gündem maddesi yer almıyor. Çin, Hong Kong, G.Kore, Brezilya ve Arjantin borsaları bugün de kapalı. Öte yandan Cuma günü yapılması beklenen MSCI endeks revizyonları, zayıf bir gündeme sahip hafta özelinde fiyatlamaları etkileyebilir.
İlk fiyatlamalar her ne kadar gelişmekte olan ülke borsaları ve BIST aleyhine görünüyor. Bir ara dünkü kapanışına yakın seviyelere kadar geri çekilen USD/TL kuru açılışa doğru yeniden yukarı yönlü eğilim gösteriyor. Düşen petrol fiyatları, sert çekilen Avrupa borsaları sonrasında Asya cephesinde de satışların derinleşmesi, ABD vadelilerinin kararsız seyri ve Avrupa'daki satışların açılışta da devam edeceği beklentisi gibi risk unsurları, açılışta göz ardı edilmemeli.
Hafif satıcılı açılış sonrası 72.000'in altındaki hareketlerle beraber 71.100-70.800 bandına kadar geri çekilme görebileceğimiz endekste 72.800-73.000 seviyeleri dirençler olarka izlenecek. Saatlik grafiklerde 200-saatlik (üssel) hareketli ortalamanın altında satışların derinleştiğini gördüğümüz endekste kalıcı yukarı hareketlerin yine bu ortalama üzerinde gerçekleşeceği kanaatindeyiz.

Bugün Açıklanacak Veriler
11:30 İngiltere Dış Ticaret Dengesi Ara. (Bekl. -£3 mlr)
13:00 ABD NFIB Küçük İşletmeler İym. End. Ara. (Bekl: 94.5)
17:00 ABD JOLTS İş İmkanları Ara. (Bekl: 5.35 mn)
17:00 ABD Toptan Stoklar - Aylık Ara. (Bekl: -%0.1)
17:00 ABD Toptan Satışlar - Aylık Ara. (Bekl: -%0.4)
21:00 ABD Obama Bütçeyi Kongre'ye sunacak.
Arjantin, Brezilya, Güney Kore, Çin, Hong Kong borsaları tatil.

 

Yukarı