BIST Piyasa Beklentisi

02.02.2016

Oldukça yoğun bir veri akışının olduğu dün yatay açılış sonrası volatilitenin güçlü olduğunu gördük. Ağırlıklı olarak satış baskısının etkisinde kalmış olan BIST-100 endeksi seans sonunda gelen alımlarla beraber günü -%0.05 gibi oldukça sınırlı bir değişim ile 73.448 seviyesinden kapandı. İlk işlem gününün hacmi ise geride bıraktığımız hafta ortalamasının altında kaldı ve 3.5 mlr TL'ye gevşedi.
Haftanın ilk işlem gününe dair en önemli veri akışı hiç şüphesiz ABD'den gelen ISM İmalat PMI verisi idi. Söz konusu veride herhangi bir sürpriz olmadı ve 48.2 seviyesinde beklentilerin çok hafif altında açıklandı. Böylece imalat cephesi 4. ay üstüste daralma kaydetti. Önemli bir alt bileşeni olan istihdam ise %2.1 düşüşle 45.9 olarak açıklandı ve daralma eğilimi bu ay da devam etti. Almanya ve Euro Bölgesi cephesinde açıklanan İmalat PMI verileri, beklentiler dahilinde açıklandı. Türkiye'de ise TİM verilerine göre ihracat Ocak ayında $9.2 mlr ile ivme kaybetti. Bankacılık sektörü ise kârını Aralık ayında 29.06 mlr TL ile güçlendirdi. İmalat PMI verisi ise 50.9'a gerilese de halen sektörde canlanma sürecinin devam ettiğini gösteriyor.
Bugün oldukça sınırlı bir veri akışını takip ediyor olacağız. Piyasa etkisi sınırlı olacak olan verilerden 12:00 Euro Bölgesi ÜFE ve İstihdam verileri bir adım daha öne çıkıyor. Ancak bugün açıklanması beklenen önemli banka bilançolarına (GARAN, AKBNK ve YKBNK) ilişkin beklentiler, hisse bazlı hareketleri destekleyecektir.
Sabah saatlerinde açılışa öncü veriler, küresel bazda bir olumsuzluğa işaret ederken; kur cephesindeki gelişmelerin etkisiyle, baskının nispeten zayıf kalacağı sinyallerini vermektedir. Özellikle $30 seviyelerine kadar gevşeyen ABD ham petrolü ilk etkilerini Asya piyasalarında ciddi anlamda satış baskısı olarak göstermekte. ABD endeks vadelilerinin hafif toparlanma eğilimine rağmen Avrupa borsalarının düşüşlerle açılmasının beklenmesi, yeni güne ilişkin bakışı olumsuz tarafta tutuyor. Bu noktada 2,95'in altında izleyen ve diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışan USD/TL, açılışta görülebilecek baskının bir miktar zayıf kalabileceğine işaret ediyor.
Teknik olarak, yatay başlangıç sonrası 73.000-73.500 destek-direnç bandının üzerinde tutunduğunu görebileceğimiz endekste, 74.400 üst direnci test edilebilir. 73.000 desteği altına inilmesi durumunda ise alt destekler izlenmeli.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:15 ECB/Coeure konuşacak.
10:55 Almanya İşsizlik Oranı Oca. (Bekl: %6.3)
12:00 Euro Bölgesi ÜFE-Aylık Ara. (Bekl: -%0.6)
12:00 Euro Bölgesi ÜFE-Yıllık Ara. (Bekl: -%2.8)
12:00 Euro Bölgesi İşsizlik Oranı Ara. (Bekl: %10.5)
17:00 ABD IBD/TIPP Eko. İyms. End. Şub. (Bekl: 47.6)
20:00 ABD Fed/George konuşacak.
TR GARAN,AKBNK,YKBNK,ARCLK,TOASO 4Ç15 finansalları

 

Yukarı