BIST Piyasa Beklentisi

25.01.2016

Geride bıraktığımız hafta, ağırlıklı olarak satış baskısı altında geçti. Hafta başında yatay kapanışlarla 71.000 seviyesinde tutunmaya çalışan BIST-100, Çarşamba ve Perşembe günü gerek petrol endişeleri, gerek TCMB'den gelen açıklama ve faiz kararının detayları; piyasaların 68.200'lere kadar çekilmesine neden oldu. Ancak Cuma günü etkili olan tepki hareketleri ile beraber yeniden 70.000 seviyesi üzerine atan endeks günü %2,44 yükseliş haftayı ise %1,15 düşüş ile 70.244 seviyesinden tamamladı.
Cuma günü veri takvim öncü PMI verileri ile başladı. Almanya ve Euro Bölgesi'nde açıklanan verilerde, öncü datalara göre imalat ve hizmet segmentlerinin beklendiği kadar iyileşme göstermediği görüldü. 15:30 sonrası açıklanan ABD verileri ise İmalat tarafında güçlenme olduğuna işaret ederken, 2. el konut satışlarında görülen aylık %14.7'lik güçlü büyüme, ekonomiye ilişkin olumlu sinyaller verdi. Siyasi cephede ise Joe Biden'ın ABD'ye, Türkiye görüşmesi ile ilgili vereceği bilgiler önemli olacaktır.
Yeni haftada odak noktası Fed ve BoJ'a kilitlenmiş durumda. Salı-Çarşamba Fed toplantısı, Perşembe-Cuma ise Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantı sonuçları açıklanacak. Fed'in bu toplantıda herhangi bir faiz adımı atması beklenmiyor. BoJ'un ise 80 trl Yen olan parasal tabanı yukarı çekebileceği spekülasyonları temelinde olumlu fiyatlamalar görülmüştü. Sabah saatlerinde açıklanan Japonya dış ticaret dengesi, Yen bazında 140.2 mlr açık ile beklentilerden yüksek gelince, parasal genişleme beklentileri iyiden iyiye kuvvetlendi. Yurtiçinde hazine ihaleleri, Salı Günü enflasyon raporu ve PPK tutanakları, Cuma günü ise Dış Ticaret Dengesi verileri izlenecek. Özellikle hazine tarafından yoğun ihale akışı ve Çarşamba günü 13 mlr TL'lik tahvil itfası para piyasaları cephesini yakından ilgilendiriyor. Gün özelinde ise önemli bir veri akışı bulunmuyor. Almanya'dan IFO endeksleri ve yurtiçinde saat 14:30'da açıklanacak olan reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verileri piyasa etkisi zayıf veriler olarak karşımıza çıkıyor.
Petrol ve Asya borsaları temelinde olumlu bir tabloyla yeni haftaya başlıyoruz. $32 doların üzerinde seyreden petrol fiyatları 2003'ten bu yana en güçlü iki günlük yükselişini gerçekleştirdi. BoJ'dan parasal genişleme beklentileri ve Çin'in arz yanlı tedbirler kapsamında çelik ve kömür kapasitelerini daraltacağı haber akışlarının özel sektör hisselerini desteklemesi ile birlikte Asya borsalarında alıcılı seyri söz konusu. Ancak benzer hareketi USD'nin değer kaybı eğiliminden ötürü ABD vadelilerinde görememekteyiz. Toparlanma eğiliminin Avrupa borsalarının açılışına da yansıması bekleniyor. TL'nin ise 3,00'ın altını test etmiş olması da yeni güne olumlu bakmamıza neden olan bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor.
Güne alıcılı başlamasını beklediğimiz endekste kısa vadeli göstergelerin endeks ve hisse bazlı aşırı satım seviyelerinden toparlanma çabasında tepki alımlarının devam edebileceği görülüyor. 78.000-71.100 bandını ilk dirençler olarak izleyeceğimiz endekste 69.900 seviyesi ilk destek olarak izleniyor olacak.

Bugün Açıklanacak Veriler
11:00 Almanya IFO İş Dünyası End. Oca. (Bekl: 108,4)
11:00 Almanya IFO Cari Durum End. Oca. (Bekl: 112,6)
11:00 Almanya IFO Beklenti End. Oca. (Bekl: 104,1)
14:30 Türkiye Reel Kesim Güven Endeksi Oca. (Önck: 102,2)
14:30 Türkiye Kapasite Kullanım Oranı Oca. (Önck: %75,8)
16:30 ABD Dallas Fed İmalat Akt. End. (Bekl: -15)
20:00 Euro Bölgesi ECB/Draghi konuşacak.
ABD Mc Donald's 4Ç15 finansallarını açıklayacak.

 

Yukarı