BIST Piyasa Beklentisi

15.01.2016

Küresel piyasalarda görülen bozulma ile beraber güne satıcılı başlayan BIST-100 endeksinin kayıpları bir ara %1.65'e kadar ulaşmıştı. Kapanışa doğru gelen tepkilerle beraber günü %0,78 değer kaybıyla 71.940 seviyesinden günü tamamladı. 4.4 milyar TL'lik işlem hacminin olduğu günde bankacılık endeksi yatay seyrederken satışların ağırlıklı olarak sanayi endeksi tarafından geldiğini izledik. XUSIN dün %1.33 değer kaybetti.
Veri akışı anlamında dünü etkileyen önemli gündem maddeleri yurtiçinde TCMB Beklenti anketi sonuçları olurken, yurtdışında ise Almanya'nın öncü büyümesi, İngiltere'nin Merkez Bankası faiz kararı ve ABD'den ilk işsizlik başvuruları oldu. Almanya ekonomisi 2015 yılında öncü verilere göre tahminlere paralel büyüme gösterirken, BoE beklentiler dahilinde %0.5 olan politika faizi ve 375 mlr £ tutarındaki varlık alım programını değiştirmedi. İşsizlik maaşı başvuruları ise 284 bin kişi ile beklentileri aşınca piyasalarda bir iyimserlik söz konusu oldu.
Bugün -özellikle- öğleden sonra oldukça yoğun bir veri ajandası bizleri bekliyor. Saat 10:00'da İşsizlik ve 11:00'da açıklanacak bütçe dengesi verileri yurtiçinde takip edilecek gündem maddeleri olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu verilerin piyasa etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz. Saat 15:30'da perakende satışlar ve ÜFE verileri ile başlayacak olan ABD veri maratonu, 16:15'de sanayi üretimi ve saat 17:00'da Michigan öncü tüketici güven endeksi verileri ile devam edecek. Özellikle ÜFE ve perakende satışlar verileri, enflasyon açısından öncü niteliğinde olduğundan bir adım daha öne çıkıyor. 15:30 sonrası volatilitenin güçlenebileceğine dikkat çekmek istiyoruz.
Açılış için ise negatif bir hava hakim. Petrol $30 seviyelerinde tutunmaya çalışırken Altın(ons) fiyatındaki 1.082 seviyelerinde hafif aşağı yönlü hareketler söz konusu. Kur cephesinde gelişmekte olan ülke para birimlerinden karışık sinyaller almaya devam ediyoruz. Euro'nun USD karşısında güç kazanmış olması bir nebze olumlu algılanabilir. Ancak Lira, 3,03 üzerine atmış durumdadır ki bunu gün başlangıcı açısından negatif görebiliriz.
Küresel borsalarda ise satışlar söz konusu. Asya tarafında karışık bir seyir görünse de son zamanlarda daha fazla öne çıkan Çin'de %3,5 seviyelerine yakın kayıplar söz konusu. Açıklanan verilerde 2015 yılında Çin'in rekor düzeyde döviz satışı gerçekleştirerek yuan likiditesini azaltmaya gitmesi sonucu satışların güç kazandığı ifade ediliyor. ABD vadelilerinin de bozulma gösterdiği günde bu negatif havayı bir miktar toparlayabilecek olan unsur Avrupa borsalarının açılışında beklenen ılımlı yükselişler olabilir.
Teknik açıdan hafif satıcılı açılış beklediğimiz endekste 71.600-72.100 seviyeleri ilk destek-direnç noktaları olarak karşımıza çıkıyor. Son 2 işlem gününde aşılmasına rağmen üzerinde tutunamadığımız düşüş trend kanalının direnci konumunda olan 72.100 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleşmedikçe zayıf seyir etkili olabilir. 71.600'ün kırılması ise 71.000 alt desteğini gündeme getirebilir.

Yukarı