BIST Piyasa Beklentisi

14.01.2016

Piyasa Beklentisi
Dün güne küresel iyimserlik temelinde pozitif başlayan BIST-100 endeksi gün içerisinde alımları kuvvetlenerek 73.010 seviyesine kadar yükselse de seans sonunda gelen satışlarla beraber bir miktar gevşedi ve günü %1.07 yükselişle 72.509 seviyesinden tamamladı. Hacmin 4 mlr TL seviyelerinde devam ettiği endekste dün 4.45 mlr TL'lik işlem hacmi gerçekleşirken; banka ve sanayi endekslerinin getirilerinde dengeli bir dağılım söz konusuydu.
Geride bıraktığımız günde takip ettiğimiz gündem maddesi Euro Bölgesi Sanayi Üretimi oldu. Sanayide çarkların ivme kaybettiği Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi aylık bazda %0.7 ile tahminlerden yüksek daralma gösterirken, yıllık bazda %1.1 artarak beklentiyi karşılayamadı. Fed başkanları yaptığı konuşmalarda para politikası hakkında karışık sinyaller vermeye devam ederken üzerinde anlaşmaya varılan nokta yurtdışı risklerin, makroekonomik anlamda ABD ekonomisi üzerinde risk teşkil ettiği idi. Bej Kitap raporu ise ekonomideki ılımlı büyüme sürecine ilişkin vurgusuna devam etti. Yurtiçinde ise güvenlik riskine ilişkin haber akışları hız kesmeden gelmeye devam ediyor.
Salı ve Çarşamba'ya nazaran daha yoğun bir veri ajandası bizleri bekliyor olacak. Özellikle öğleden sonra açıklanacak veriler ve raporlar piyasaların odağında yer alacak. Saat 11:00'da Almanya ekonomisinin 2015 yılı büyümesi ile güne başlıyor olacağız. 14:00'da İngiltere Merkez Bankası'nın toplantısında herhangi bir politika değişikliği beklenmiyor. 14:30'da ECB'nin toplantı tutanakları ve TCMB Beklenti anketi sonuçları izlenecek. Saat 15:30 ABD verilerinden öne çıkan gündem maddesi ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları olacak. Her ne kadar Fed enflasyona odağını çevirmiş olsa da istihdam tarafında görülen güçlü artışlar, işgücü piyasasına ilişkin verilerin halen önemini koruduğunu ortaya koyuyor. Saat 16:00'da ise Draghi'nin konuşması ile günün veri ajandası son buluyor.
Sabah saatlerinde petrol fiyatlarının yeniden $30'un altına gelmesi ile beraber USD'nin gelişmekte olan para birimlerine karşı güç kazanması ve Asya borsalarında satışlar görülmeye başlandı. Çin'e dair endişelerin zayıfladığı ortamda bu kez de petrol fiyatlarının küresel durgunluk yaratabileceği beklentisinin, para ve sermaye piyasalarını baskı altına aldığını görmekteyiz. Altın (ons) konjonktüre uygun bir şekilde "güvenli liman" algısıyla beraber güç kazanmaya devam ediyor. Asya borsalarının satıcılı, ABD vadelileri ise gevşeme eğilimini sürdürüyor. TL tarafında da seans açılışına yaklaşılırken bir miktar tepki çabası olsa da 3.02 seviyesinin üzerinde hareketlerine devam ediyor.
Teknik olarak 200-saatlik (üssel) H.O'sını direnç olarak test etse de üzerinde kapanış yapamayan endekste, orta ve kısa vadeli göstergelerin güç kazanımını ise olumlu buluyoruz. Gün içinde üzerine çıkılmasına rağmen düşüş trend kanalından uzaklaşılamaması yükseliş hareketlerini sınırlıyor. Satıcılı başlangıç beklediğimiz endekste 72.100 desteği izlenmeye devam edecek olup bu seviye üzerindeki geri çekilmeleri düzeltme olarak algılayacağız. 72.800 ve 73.800'ü ise ilk dirençler olarak izlemeye devam edeceğiz.

Bugün Açıklanacak Veriler
11:00 Almanya GSYH Büyüme 2015 (Bekl: %1.7)
14:00 İngiltere BoE Faiz Kararı (Bekl: %0.5-Sabit)
14:00 İngiltere BoE Varlık Alım Programı (Bekl: $375 mlr-Sabit)
14:30 Euro Bölgesi ECB Toplantı Tutanakları
14:30 Türkiye TCMB Beklenti Anketi Sonuçları Oca.
15:30 ABD Fed/Bullard konuşacak.
15:30 ABD İthalat Fiyat End. Ara. Aylık (Bekl: -%1.3)
15:30 ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları (Bekl: 275 bin)
16:00 Euro Bölgesi ECB/Draghi konuşacak.

Yukarı