BIST Piyasa Beklentisi

09.12.2015

Piyasa Beklentisi
BIST-100 endeksi, veri akışının ve gündemin hafif olduğu günde, hafif aşağı yönlü bir açılışın ardından dar bir bantta işlem görse de saat 15:30 sonrası satış baskısı güç kazandı. Endeks günü %1.09'luk değer kaybı ile 73.100 seviyesinden tamamlarken düşüşünü üst üste 5. güne taşımış oldu. Hacmin 3.34 mlr TL seviyesinde gerçekleştiği endekste satışlar sanayi hisseleri ve GYO'lar temelinde ağırlık buldu.

Dün önemli bir veri akışının olmadığı günde yurtiçinde sanayi üretimi verisini, yurtdışında ise Euro Bölgesi'nin 3Ç15 ilk tahmin büyümesini takip ettik. Sanayi üretimi tarafında daralma beklentisinin aksine %0.1'lik sınırlı bir artış söz konusu iken, baz etkisi nedeniyle yıllık sanayi üretimi cephesinde %4.6'lık büyüme görülmüştür. Euro Bölgesi ekonomisi ise öncü verilere göre; çeyreksel olarak %0.3, yıllık olarak %1.6 seviyesinde büyüyerek beklentileri karşıladı.

Sabah saatlerinde Çin'den gelen enflasyon verileri Kasım ayında yıllık bazda %1.5 artış ile beklentilerin hafif üzerine çıktı. Söz konusu durum PBOC'nin atmış olduğu genişlemeci adımların ve tüketim teşviklerinin karşılık bulduğuna ve ekonomide istikrar kazanma eğilimine işaret edince, Çin borsaları diğer Asya piyasalarından pozitif ayrışma göstermişti.

Yeni günde önemli bir veri akışı yok. 11:00'da ECB yetkilisi Ewald Nowotny konuşacak. Bunun dışında 17:00'daki ABD toptan stoklar verisinin, halihazırda fiyatlara yansımış olduğunu düşündüğümüz Fed'in faiz artırımı beklentilerine ve sürecine etki etmeyeceği ve piyasa ağırlığının sınırlı kalacağı kanaatindeyiz. Yurtiçinde ise TCMB "2016 Yılı Para ve Kur Politikası" raporunu yayınlayacak. Piyasalar saat 10:00'da yayımlanması beklenen rapordan ve 10:30'da Erdem Başçı'nın gerçekleştireceği sunumdan TCMB'nin piyasaya bakışına ve faiz hamlelerine ilişkin ilk sinyalleri almaya çalışacak. Raporda veya sunumda faiz indirimine vurgu yapan mesajlar olması durumunda, son 13 işlem gününde %9,4 değer kaybetmiş olan endekste tepki alımlarının görülmesine neden olabilir.

Sabahın ilk saatleri itibarıyla karışık fiyatlamaların etkili olduğu küresel piyasalarda USD'nin gelişmekte olan ülke paralarına karşı değer kaybetme eğiliminde olduğu görülürken, kırılganlığı yüksek ülke para birimlerine göre ise karışık bir duruş sergilemektedir. Bu noktada 2.91'in altına sarkan Lira'nın olumlu bir bakış yarattığını söylemek mümkün. OPEC sonrası düşüşüne devam eden ve $40 kritik seviyesini kırarak Şubat 2007'den bu yana en düşük seviyesine gerilemesi sonrası toparlanma eğilimine giren petrol fiyatları ve yukarı seyreden kıymetli madenler gelişmekte olan piyasalar açısından pozitif diğer doneler olarak karşımıza çıkıyor.

Dünya borsalarında ise ABD vadelilerinin pozitif seyrettiği, Asya borsalarının ise satış baskısıyla işlem gördüğü günde Avrupa borsalarının yatay açılış beklentisi, net bir yön ortaya koyma açısından yeteri kadar sinyal vermemektedir.

Teknik olarak yatay başlangıç beklediğimiz BIST-100'de günlük ve saatlik göstergelerin zayıf seyri devam etmekte. 72.800'ü destek olarak izleyeceğimiz endekste tepki alımları bu seviyenin üzerinde etkili olabilir. Gün içi pozisyon denemeleri için ise 73.400'ün aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Ara direnç olarak ise 73.800 ve 74.500'ü takip edeceğiz. 72.800'ün kırılması durumunda stop-loss'ların çalışarak alt desteklerde denge bulma çabalarının etkili olabileceğini düşünüyoruz.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:00 Güney Afrika TÜFE - Yıllık Kas. (Bekl: %4.8)
10:00 Türkiye TCMB 2016 Para ve Kur Politikası
10:30 İngiltere BoE Finansal Politikalar Kom. Toplantı Sonuçları
11:00 Euro Bölgesi ECB/Nowotny konuşacak.
13:00 Brezilya TÜFE - Yıllık Kas. (Bekl: %10,41)
17:00 ABD Toptan Stoklar - Aylık Eki. (Bekl: %0,2)

Yukarı