BIST Piyasa Beklentisi

11.11.2015

Piyasa Beklentisi
Dün satış baskısının etkili olduğu bir gün oldu. S&P'den gelen negatif açıklamalar öncesi satış eğilimi belirginleşen BIST-100 endeksinde seans sonunda görülen tepki denemeleri de sınırlı kaldı. Dolar'ın önemli bir değişim göstermemesine karşın endeks günü %1.07'lik düşüşle 81.174 seviyesinde tamamladı.

Dün S&P analistinden gelen açıklamalar, not artırımındansa, indirimin daha olası olduğu, Fed'e karşı kırılganlığı en yüksek ülkenin Türkiye olduğu ve kurumun şu an "bekle-gör" noktasında olduğunu ifade ediyordu. Satış baskısının haber öncesinde başladığı piyasalarda haberle beraber geri çekilmenin hızlandığını gördük. Hatırlanacağı üzere S&P, Cuma günü kredi notunu BB+ seviyesinde bulunurken kredi notu görünümü "Negatif" olarak korumuştu.

Bugün özelinde iki önemli gündem maddesi mevcut. Yurtiçinde saat 10:00'da açıklanacak olan Eylül ayı Cari İşlemler Dengesi ve 15:15 ECB Başkanı Mario Draghi'nin konuşmaları takip edilecek. Draghi'nin son dönemde Aralık ayını işaret ediyor olması, bugünkü konuşmasında Aralık toplantısına ilişkin detay verip vermeyeceğini izleyeceğiz.

İlk fiyatlamalar ise yeni güne tepki alımları ile başlayabileceğimize işaret ediyor. Dolar'ın tüm piyasalardaki değer kaybına ek olarak, kıymetli madenler tarafındaki değer kazancı, gelişmekte olan ülke borsalarının yeni güne pozitif bakmasına neden oluyor. Borsalardaki ilk fiyatlamalarda Asya borsalarının hafif alıcılı seyri, ilk sinyaller olarak algılanabilir. ABD vadelilerindeki güçlenme ve Avrupa piyasalarındaki alıcılı açılış beklentisi, yurtdışı ve hisse dışı piyasaların olumlu tarafta yer aldığını gösteriyor.

Dün 81.000 desteği üzerinde kapanan endeksin günlük grafiklerinde Golden-Cross sinyallerinin iyiden iyiye güçlenmesi, Kasım ayı sonlarında yılsonu rallisinin başlayabileceğine işaret ediyor. Yeni güne dış faktörlerin ve teknik seviyelerin ışığında hafif alıcılı başlangıç beklediğimiz endekste 81.000 seviyesi önemli destek konumunu sürdürüyor. Söz konusu destek seviyesi üzerinde tepki alımlarını görebileceğimiz endekste, 81.000'in altında pozisyonların stop-loss yapılarak yeni maliyetlenmeler için alt destekler olan 80.600-80.400 bandında taban oluşumları takip edilmeli. Tepki alımlarının devamı durumunda 81.800 üst direnci ve 82.500-82.800 bandı izlenmeye devam edecek.

Bugün Açıklanacak Veriler
10:00 Türkiye Cari İşlemler Dengesi Eyl. (Bekl: -tiny_mce_marker.08 mlr)
11:30 İngiltere Haf. Kazn. (Primler Har.) 3A Eyl. (B: %2.6)
11:30 İngiltere İşsizlik Oranı Eyl. (Bekl: %5.4)
15:15 AB ECB/Draghi konuşacak.
Hindistan borsası kapalı.

Yukarı